Bilgi Yeriniz

Ayağım Alçıdan Çıktı

10.04.2018
4.768
Ayağım Alçıdan Çıktı

Ayağın alçıdan çıkması, ayakta ortaya çıkan komplikasyonlar sonucunda iyileşme sürecinin tamamlanmasını ifade eder. Ancak ayak alçıdan çıktığında, çeşitli olumsuzluklar da ortaya çıkabilir. Ayağın beklenmedik şekilde şişmesi, kıl köklerinde kızarıklıklar meydana gelmiş olması, deride sertleşme, kaslarda sorun ya da bölgesel morarmalar görülebilir. Alçının ayakta kaldığı süre boyunca bölgenin hava almaması ya da yetersiz hava alması sonucunda, bu gibi durumların ortaya çıkması normaldir. Bu sayılan durumlara ek olarak ayak topuğunda sertleşme, ayakta ağrı ya da kaşıntı da görülebilir.

Tüm bu etkiler, zaman içinde ve dikkatli hareket edilerek azaltılabilir. Alçı çıktıktan sonra ayağın eski sağlığına kavuşabilmesi için ayağa özen gösterilmesi gerekmektedir.

Alçıya Alınan Ayak Nasıl Korunmalı?

Alçının çıkarılmasını müteakiben, ayakta ortaya çıkabilecek komplikasyonların önlenebilmesi için ayak kontrolünün yaptırılması son derece önemlidir. Her saat başında ayakta renk değişimi ya da hassasiyet olup olmadığı gözlemlenmelidir. Alçının çıktığı ayak parmakları, ayağın sağlık durumuna ilişkin bilgi edinmek için kullanılabilir. Normal şartlarda ayağın pembe ve normal vücut sıcaklığında olması gerekmektedir. Parmak yapısı ile ilgili bir sorun ya da bozukluk söz konusu ise büyük olasılıkla kan dolaşımında sorun vardır. Ayakta gözlemler sonucunda şişkinlik fark edilmiş ise alçıdan çıkan ayak, yukarı kaldırılmalıdır. Ayakta oluşan şiddetli ağrılar kas içi kanamalarının meydana geldiğinin de göstergesi olabilmektedir. Eğer hareket kabiliyeti kısıtlanıyor ise muhtemelen sorun sinir hasarıdır.

Alçı Sonrası Komplikasyonlar

  • Ayaktan alçı çıkarıldıktan sonra basınç nedeniyle oluşan yaralar açığa çıkabilir. Bu yaralar, genellikle topuk ya da ayak bileği ekleminde meydana gelmektedir. Yaralarda ilk iki belirti yanma hissi ve ağrıdır.
  • Alçının çıkmasına yakın dönemlerde, şiddetli kaşıntının giderilmesi için alçı içine sokulan şiş ya da uzun sopa türü malzemeler, bölgede yara oluşmasını tetiklemektedir.
  • Alçı kullanımı sırasında, alçının çok sıkı bir biçimde sarılması, kan dolaşımında bozukluklara yol açabilir. Bu da hissizlik, karıncalanma, uyuşma ya da kan toplaması şeklinde açığa çıkabilir.
  • Alçı ayakta iken emboli gelişme riski de vardır. Emboli, kan dolaşımının çok zayıflaması sonucunda ortaya çıkmaktadır.

Alçı sonrasında ayak serbest kaldığında zorlayıcı hareketlerden kaçınmak gerekir. Yine bölgeye, alçı sonrasında bandaj sarılarak ayak bölgesi dış etkilere karşı korunabilir. Ayağın mutlaka önce olduğu yerde yani hareket ettirilmeden harekete hazırlanması gerekir. Aksi halde aniden ayağa yüklenmek olumsuz durumlara yol açabilmektedir. Aynı şekilde ayakta şişme, sancı ya da ağrı gibi semptomlar zorlama sonucunda ortaya çıkabilir. Uzun süre alçıda kalan ayağın kullanımına oldukça yavaş bir biçimde başlanması tavsiye edilmektedir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.