Bilgi Yeriniz

Antrikot Yanına Ne Yapılır?

08.06.2018
4.739
Antrikot Yanına Ne Yapılır?

Özellikle önemli davetlerde ve özel akşam yemeklerinde tercih edilen antrikot, uygun şekilde marine edildiğinde çok daha lezzetli bir yemek haline gelmektedir. Bunun için baharat ve sıvı yağ kullanımı gerekir, bu malzemeler ile iyice ovalanan antrikot, ağzı kapaklı bir kaba konmalı ve en az 2 saat ve en fazla bir gün boyunca buzdolabında bekletilmelidir.

Bu süre sonunda baharatlarla iyice marine hale gelmiş olan antrikot, yapışmayan bir tava kullanılarak mühürlenmelidir. Ardından yanına patates ve kuru soğan gibi sebzeler eklenerek servis edilebilir.

Antrikot İçin Sos Yapımı

Antrikot için iki farklı sos yapılabilir:

1-)Mantar Sosu

Mantar, sarımsak, kuru soğan, yeşil biber, sıvı yağ, baharatlar ve krema ile bu sos kolaylıkla hazırlanabilir. İlk olarak tavaya yağ konur ve ardından yağın iyice kızması sağlanır. Biberler ve soğan küp küp doğranıp tavaya atılır ve yumuşak bir hal alana kadar beklenir.

Ardından sotelenmiş olan mantarlar tavaya eklenir, baharatlar da eklendikten sonra mantarın suyunu çekmesi beklenir. Mantarlar piştikten sonra içerisine bir miktar krema eklenir ve sos iyice karıştırılır. Sos koyulaşmaya başladığında altı kapatılır, artık kullanıma hazırdır.

2-)Salça Sosu

Salça sosunun hazırlanabilmesi için gereken malzemeler domates salçası, soğuk su, sıvı yağ, un, sarımsak, soğan ve baharatlardır. Uygun büyüklükte bir tavanın içine az miktarda sıvı yağ konur ve soğan – sarımsaklar eklenip rengi dönene kadar kavrulur. Daha sonra un eklenir ve kokusu çıkana kadar kavrulur. Son olarak salça ve kalan malzemeler de eklenip sosun iyice pişmesi sağlanır.

Antrikotla Tüketilebilecek Yiyecekler

Antrikot, en çok mantar sote ile yakışmaktadır. Mantarların temizlenmesinden sonra doğranması ve sebzelerle birlikte sac tava usulü pişirilmelidir. Bu şekilde ayrıca pişirilmiş olan antrikotun yanında rahatlıkla servis edilebilir.

Mantar yemeğine ek olarak sebzeli ızgara yemeği, sebzeli mücver de tüketilebilir. Bunlara ek olarak et yemeklerinin hemen hepsine çok yakışan kızarmış patates de kullanılabilir. Klasik bir lezzet oluşturmak için ise antrikot yemeğinin yanına pirinç ya da bulgur pilavı da hazırlanabilir.

Antrikot Pişirmenin Püf Noktası

Etin iyi şekilde marine edilmesi, dinlendirilmesi ve en önemlisi sinirsiz olması, tabiri caizse lokum kıvamında bir antrikot yemeği hazırlamak için gereklidir. Dinlendirilmiş etin lezzeti çok fazla olacaktır. Pişirme esnasında etin üzerine az miktarda sirke de damlatılabilir. Tuzun ve baharatların en başından eklenmesi halinde, et sertleşecektir. Bu malzemeler etin ocaktan alınmasına birkaç dakika kala eklenmelidir.

Antrikotla Ne İçilir?

Genellikle ülkemizde çok tercih edilmese de antrikotla en iyi şarap gitmektedir. Kırmızı etin yanına en çok yakışan ise kırmızı şaraptır. Hafif bir yemekte daha hafif tada sahip olan beyaz şarap tercih edilebilir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.