Kararmış İmitasyon Kolye Nasıl Parlatılır?

Kararmış İmitasyon Kolye Nasıl Parlatılır?
8 Mayıs 2018 tarihinde eklendi, 3.391 kez okundu.

Her ne kadar görsel açıdan gerçek maden takılarla benzerlik gösterse de, imitasyon takılarda zamanla kullanım hataları nedeniyle kararma sorunu ortaya çıkabilmektedir. Bazıları renk değişimine uğrarken, bazıları da kararır ve görsel olarak hoş olmayan bir şekil alır.

Özellikle de imitasyon kolyelerde kararma sorunu sıklıkla meydana gelmektedir. Ancak bu kararan kolyelerin parlatılması ve ilk günkü gibi olması elbette ki mümkündür. Bunun için 3 farklı yöntem bulunmaktadır. İmitasyon kolye ve takıların temizliği ve parlatılması sırasında, mutlaka eldiven kullanılmalıdır. Kullanılan malzemeler ciltte tahriş oluşmasına yol açabilir.

Kararmış İmitasyon Kolyeyi Parlatma Yöntemleri Nelerdir?

1-)Karbonat – Tuz İle Parlatma

Oldukça pratik olan bu yöntem yüzük, kolye, bileklik gibi imitasyon takıların yeniden pırıl pırıl olmasını sağlayacaktır. İlk olarak bir tencereye alüminyum folyo yerleştirilir ve üzerine de 1 bardak kadar sıcak su eklenir. Suya bir yemek kaşığı tuz ve bir yemek kaşığı da karbonat konulur. Karbonat yavaş yavaş eklenmelidir, aksi halde su köpürür ve taşabilir. Bu karışımın içine kolye bırakılır ve 10 dakika kadar suyun içinde beklemesi sağlanır. Daha sonra pamuklu bir bezle kolye silinir.

2-)Bulaşık Deterjanıyla Parlatma

Bulaşık deterjanı da kolyelerin parlatılması için kullanılabilmektedir. Bu yöntem kolyede deformasyon oluşmasını da engellemektedir. Uygulama şekli ise şöyledir:

  • Yumuşak kılları olan bir fırçaya çok az miktarda bulaşık deterjanı dökülür. Deterjan bir damla su ile ıslatılır.
  • Fırça ile imitasyon kolye fırçalanır. Kolye tamamen fırçalandıktan sonra durulanır ve pamuklu bir bezle kurulanır.
  • Bulaşık deterjanı ile kolyenin parlatılmasının süreklilik kazanması için bu yöntemin belli aralıklarla uygulanması tavsiye edilmektedir.

3-)Diş Macunuyla Parlatma

Diş macunu bilindiği gibi ayakkabı beyazlatma, gözlük camı temizleme ve çeşitli lekeleri gidermede kullanılan bir yöntemdir. İmitasyon kolyelerin parlatılması için de kullanılabilir. Bu yöntem ayrıca gümüş takıların temizlenmesi ve parlatılmasını da sağlayan pratik bir yöntemdir. Diş macunu yumuşak kılları olan bir fırçaya sürülür ve daha sonra imitasyon kolye bununla güzelce fırçalanır. Daha sonra soğuk su ile durulama işlemi uygulanır. Ancak parlatma için sürülen diş macunu kolyenin ve zincirin aralarına dolabilir. Bu nedenle durulama sırasında da fırçadan yardım alınabilir.

Bu yöntemlere ek olarak, her ne kadar çok sık tercih edilmese de, sigara külü de kullanılabilmektedir. Bunun için bir pamuk ya da peçeteye sigara külü konulur, daha sonra bununla imitasyon kolye ya da yüzük ovalanır. Biraz ovalandıktan sonra kolyede ya da diğer takılarda parlaklık ortaya çıkar. İşlem sonrasında sigara külü kokusunun gitmesi için takı durulanmalı ve daha sonra da kurulanmalıdır.

Etiketler:

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git