Bilgi Yeriniz

Kuşların Balkona Gelmemesi İçin Ne Yapılır?

03.05.2018
6.463
Kuşların Balkona Gelmemesi İçin Ne Yapılır?

Havaların güzelleşmesi ile balkonda geçirilen zamanlar da artmaktadır. Ancak kuşların, özellikle de güvercinlerin balkonları mesken tutması, balkonlarda yuva yapması, sorun teşkil etmektedir. Kuşların balkondan uzaklaştırılması için kullanılabilecek bazı yöntemler vardır ki, bunlar hem kuşlara zarar vermez hem de balkonu kirletmelerini engeller.

Kuşlara Karşı Önlemler

Kuşların sıklıkla aynı balkona alışması ve bu balkonda yuva yapması, balkonun kuş pisliği ile dolmasına aynı zamanda da her tarafın kuş tüyü olmasına yol açmaktadır. Kuşların balkondan uzaklaştırılması için kullanılabilecek yöntemler şöyle sıralanabilir:

  • En yaygın olarak kullanılan ve aynı zamanda uğraş gerektirmeyen kuş kovma yöntemi, balkona bir ip aracılığıyla CD asmaktır. CD parlak olan yüzeyi ile güneş ışınlarının yansımasına yol açar. Aynı zamanda hava dolaşımı ile sürekli hareket edeceği için kuşları tedirgin eden bir yöntemdir.
  • Balkona kuşların gelmemesi için siyah poşet asmak da etkili bir yöntemdir. Siyah poşetler çamaşır ipine asılır. Kuşlar bu renkten tedirgin oldukları için balkona gelmeyeceklerdir.
  • Hareket eden ve ses çıkaran nesneler, kuşların bu sesin olduğu bölgeye gelmesini engellemektedir. Bunun için rüzgar çanından yararlanılabilir. Metal olan rüzgar çanları rüzgarın etkisiyle çok daha fazla ses çıkarır ve kuşların balkona gelmesine engel olur.
  • Bazı yırtıcı hayvan maketleri de güvercin ve diğer kuş türlerinin balkona gelmesini engelleyebilmektedir.
  • Özellikle büyük şehirlerde balkonun kullanılmasından ziyade, temiz tutulması önceliği mevcuttur. Bu tür yerlerde kuşların balkonları kirletmemesi için ağ germe işlemi yapılmaktadır.
  • Balkonda fesleğen ve nane bulundurmak da etkili bir kuş kovma yöntemidir. Bu yöntemle kuşların balkonda yuva yapması engellenebilmektedir.

Diğer Yöntemler

Kuşların balkona gelmesini engellemek için kuşların duyacağı frekansta ses çıkaran kuş kovucu cihazlar da kullanılabilmektedir. Cihazın yaydığı ses dalgaları insanlar tarafından duyulmaz ancak bu ses kuşları oldukça rahatsız etmektedir. Yukarıda sıralanan yöntemlere nazaran daha maliyetli bir yöntem olsa da, daha etkili bir sonuç elde edilmesini sağlayacaktır.

Açık balkonlara her zaman kuşların gelme ve yuva yapma olasılığı vardır. Bu nedenle arzu edildiğinde açılabilen cam balkonlardan yaptırmak da bir çözüm olabilir. Yalnızca kuşlar için değil, balkonun genel olarak kullanımı için bu seçenek değerlendirilebilir. Cam balkon yaptırmak yaz aylarında kuşların balkona girmesini engelleyeceği gibi kış aylarında da balkonun aşırı soğuk olmasının önüne geçecektir.

Kuşların uzaklaştırılması için kullanılan bir başka yöntem de plastik dikenlerdir. Ancak bu yöntem kuşlara zarar verme olasılığı yüksek bir seçenektir. Bu nedenle kullanılması hoş olmayacaktır. Bunun yerine daha insancıl seçenekler tercih edilmelidir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.