Bilgi Yeriniz

Yeşil Fasulye Kaç Dakikada Pişer?

13.12.2018
1.907
Yeşil Fasulye Kaç Dakikada Pişer?

Yeşil fasulyenin genel pişirme süresi maksimum 1 saattir. Fakat bu süre fasulyenin cinsine ve tazeliğine göre 45 dakikaya da düşebilmektedir.

Yeşil Fasulye Kaç Dakikada Pişer?

Yeşil fasulye pişirirken hatta daha geri gidelim, alırken dikkat edilmesi gereken bir unsur vardır; tazeliği. Eğer mevsimin de ve taze ise fasulye, yukarıda da belirttiğimiz gibi 45 dakika içerisinde pişirilebilmektedir. Fakat fasulye daha kart ise bu süre de yine yukarıda belirttiğimiz gibi 1 saate çıkabilmektedir.

Genelde sebze yemekleri çok sevilmese de fasulyenin yeri çok farklıdır. Sebze yemeği sevmeyen kişilerin bile sık sık taze fasulye tükettiğine rastlayabiliriz. Sağlık açısından da yararlı olan yeşil fasulye pişirirken dikkat edilmesi gereken püf noktalar vardır. Yazımızda size bu püf noktalarından da bahsettik.

Yeşil Fasulye Yapmanın Püf Noktaları

  • Taze fasulyeyi her zaman mevsiminde tercih etmelisiniz. Böylece pişirdiğinizde hem lezzetli hem de yumuşacık olacaktır. Bunun yanında fasulyelerin de kendi içinde cinsleri bulunur. Yine buna da dikkat ederseniz lezzetli bir fasulye yemeği yapmanız için herhangi bir engelliniz bulunmayacaktır.
  • Fasulyeyi haşlamadan pişirmeye kalkarsanız yukarıda verdiğimiz pişirme süresini uzatmış olursunuz. Kısa sürede yemeğiniz pişsin istiyorsanız şayet, fasulyenizi yıkayıp ayıkladıktan sonra bir süre kaynatmanızı öneririz. Bu kaynatma süresini de abartmamakta fayda var. Yani uzun süre kaynatarak asıl lezzetinin kaybolmamasına dikkat etmelisiniz.
  • Yeşil fasulyenin tadını güzelleştiren belki de en ince detay salçadır. Fakat sadece saçla ile değil, yapacağınız yemeğin miktarına göre 1 tane de domates eklemenizi öneririz. Salçada da mümkün olduğunca domates salçası tercih etmelisiniz. Biber salçası yeşil fasulyenin tadını değiştirebilmektedir.
  • Fasulye pişirirken iyice tat vermesi açısından her zaman sarımsak eklemelisiniz. Tadına yakışmayacağı düşünülse de aslında yeşil fasulye yemeğine sarımsak da koymak oldukça farklı bir tat elde etmenize neden olacaktır.

Yeşil Fasulyenin Yararları Nelerdir?

  • Yeşil fasulye, küçük yaşlardan itibaren tüketilmeye başlandığında kemiklerin doğru bir şekilde gelişmesine katkı sağlamaktadır. Aynı şekilde ilerleyen yaşlarda meydana gelebilen kemik erimesi sorununun da önüne geçecektir.
  • Sindirim sistemine oldukça faydalıdır. Kronik olarak hazımsızlık çekenler için içeriğinde bulunan lif miktarı sebebiyle rahatlıkla tüketilebilecek bir sebzedir.
  • Kuru fasulyenin bilimsel olarak kanıtlanan bir diğer faydası ise vücuttaki yorgunluğu azalttığı yönündedir. Özellikle bazı sebzelerde olduğu gibi yeşil fasulye de dinlendirici özelliği vardır.
  • Yeşil fasulye kilo vermede de etkili bir sebzedir. Özellikle diyet programınızda kesinlikle bulunması gereken bir sebzedir.
  • Kan şekerini düzenler.
  • Böbreklerde meydana gelebilecek taş ve kumun rahat bir şekilde düşmesini sağlamaktadır.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.