Bilgi Yeriniz

Üşüme ve Karın Ağrısı

06.04.2018
4.454
Üşüme ve Karın Ağrısı

Üşüme ve karın ağrısı, genel olarak bağlantılı bir biçimde ortaya çıkar ve başlangıçta hafif belirtilerle kendini gösterir. Karın bölgesinde rahatsızlık hissi; kramp ya da gittikçe artan sebepsiz ağrı, genel olarak her yaş grubu bireyde ortaya üşüme belirtisi olarak ortaya çıkabilmektedir. Ağrı mide alt bölgesinde ya da tam olarak midede hissedilebilir.

Üşüme ve Karın Ağrısı Nedenleri Nelerdir?

  • Vücut ısısında aniden meydana gelen düşme, genellikle kişinin soğuğa maruz kalması sonucu ortaya çıkmaktadır. Genellikle soğuğa maruz kalındıktan bir süre sonra da bu tip belirtiler ortaya çıkabilmektedir.
  • Enfeksiyon kaynaklı rahatsızlıklarda da karın ağrısı görülen bir semptomdur. Zararlı organlar vücuda girerek bir süre devam eden kuluçka süresinden sonra karında ağrı ile ortaya çıkabilir. Enfeksiyonlar, salgın hastalıklarda, zatürre türü rahatsızlıklarda sıklıkla hastalık nedeni olmaktadır. Mutlaka doktora gidilmeli ve ağrı durumu da dile getirilmelidir.
  • Steril olmayan bir ortamda hazırlanan besinlerin tüketilmesi, meyve ve sebzelerin iyice temizlenmeden ya da yıkanmadan tüketilmesi, çeşitli zararlı bakterilerin vücuda girmesine neden olabilmektedir. Bunun yanında son tüketim tarihi geçmiş ürünlerin dikkatsizlik sonucu tüketilmesi durumunda, gıda zehirlenmesi ortaya çıkabilir. Gıda zehirlenmesi, karın bölgesinde bir anda başlayan şiddetli ağrı, mide bulantısı ve kusma ile ishal oluşumu ile kendini belli eder. Gıda zehirlenmesi çok ciddi ve hayati risk taşıyan bir durumdur. Bu nedenle bu duruma yönelik bir şüphede derhal doktora gidilmelidir.
  • Günümüzde olmazsa olmaz bir durumda bulunan ve az ya da çok birçok insan üzerinde etkiye sahip olan kaygı ve stres faktörleri, üşüme ve karın ağrısına yol açabilir. Kişi psikolojik olarak çöküntü içinde olduğunda fiziksel olarak da tehdit altına girebilir. Bu da yaşam standartının düşmesine yol açabilir.
  • Ayakların üşütülmesi ya da karın bölgesinin üşümesi sonucunda karın ağrısı ortaya çıkması beklenen bir semptomdur.

Ağrı birkaç gün boyunca devam ediyor ya da kısa süre içinde gittikçe şiddetleniyor ise en yakın sağlık kuruluşuna gidilmesi önerilmektedir.

Üşüme ve Karın Ağrısı Tedavisi

Karın ağrısı, üşüme nedeniyle oluşmuş ise sorun büyük olasılıkla mide ile ilgilidir. Çok soğuk içecekler içilmesi ya da uzun süre soğukta kalmak gibi durumlar sonucunda mide üşütülebilir. Bu da karın ağrısının ortaya çıkmasına zemin hazırlar. Midenin üşütülmesi sonucunda vücuttaki bağışıklık sistemi zayıflayabilir ve bu da enfeksiyonlar – bakteriler gibi zararlı organizmaların vücuda girmesini kolaylaştırır.

İç organlarda ortaya çıkan bir rahatsızlık sonucunda da karın ağrısı oluşabilmektedir. Bir anda ortaya çıkan veya birkaç gün devam eden ağrılarda, iç organların da muayene edilmesi, riskli durumların önüne geçilmesini sağlayacaktır.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.