Bilgi Yeriniz

Sol Kolda Güç Kaybı ve Uyuşma

19.03.2018
4.608
Sol Kolda Güç Kaybı ve Uyuşma

Zaman zaman meydana gelen sol kol uyuşması, ciddi bir hastalığın belirtisi olabileceği gibi kalp ile ilgili ciddi bir sorundan da kaynaklanabilmektedir. Bu yüzden birden fazla defa meydana gelen veya sık sık tekrarlanan sol kol uyuşması ya da güç kaybı söz konusu olduğunda doktora gidilmesi önerilmektedir.

Sol Kolda Güç Kaybı ve Uyuşma Nedenleri Nelerdir?

  • Güç kaybı ve uyuşma durumu sol kolda meydana geldiğinde kişi paniğe kapılabilir. Çünkü bu belirtiler, kalp krizi belirtileridir ve her an acil bir müdahale gerekebilir. Krizden önceki birkaç günde uyuşma ve güç kaybı durumu ortaya çıkabilir. Bu yüzden bu süreçte mutlaka doktor gözetiminde olunması hayati riskin ortadan kaldırılması yahut en aza indirilmesi bakımından son derece önemlidir.
  • Teşhisi erken yapılamayan boyun fıtığı, ileri aşamalarda sol kolda uyuşma ya da güç kaybı sorununa yol açabilmektedir. Eğer fıtık tedavisi gerçekleşmezse, sol kol kişi tarafından kullanılmaz hale dahi gelebilir. Eğer tedavi süreci başarılı olmazsa, fizik tedavi ve rehabilitasyon seçenekleri de değerlendirilebilir.
  • Bedenin sol tarafına alınan darbeler, travmatik olaylar da sol kolun zaman zaman uyuşmasına neden olabilir. Darbe sonrasında bireyin dolaşım sistemi zarar görmüş olabilir veya damarlarda tıkanıklık, ezilme vs. söz konusu olabilir.
  • Sinir sistemi ile ilişkili olan sorunlar, sinir hasarı ve sinir sıkışması gibi nedenlerle, sol kolda güç kaybı yaşanabilir.
  • Felç ya da halk diliyle inme söz konusu olduğunda, aniden sol kolda ya da vücudun başka bir bölgesinde uyuşma ortaya çıkabilir. İnmenin diğer belirtileri; konuşmada güçlük, çok şiddetli baş ağrısı ve sersemlik olarak sıralanabilir.
  • Vitaminlerin vücutta yeterli seviyede bulunmaması, çeşitli rahatsızlıkları doğurabilmektedir. Özellikle bu vitaminler arasında B12 vitamini ayrı bir öneme sahiptir. B12 vitamini eksik kaldığında beyinle ilgili sorunlar ortaya çıkabilir. Bu da kolda uyuşma ya da güç kaybı için tetikleyici olabilir.

Sol Kolda Güç Kaybı ve Uyuşma Tedavisi

Temel nedenin tespit edilmesi ilk adım olarak ifade edilebilir. Bu aşamadan sonra ise hastanın ihtiyaç duyduğu tedavi sürecine derhal başlanır. Eğer uyuşma ve güç kaybının temel nedeni vitamin ve minerallerde eksiklik ise vücuda vitamin takviyesi yapılması gerekli görülebilir. Bu ilaçlarla ya da serumla yapılabilir. Ayrıca besinler yoluyla da eksik vitaminler tamamlanabilmektedir.

Travma sonrası güç kaybında genellikle kol üzerine uygulanacak soğuk kompres faydalı olabilir. Ancak aniden meydana gelen güç kayıplarında, kalp ile ilgili bir aksaklıktan şüphelenmek gerekir. Hasta tarafından önemsenmeyen uyuşma ve güç kaybı, ciddi kalp rahatsızlıklarına yahut doğrudan kalp krizine neden olabilmektedir. Bu yüzden bir süredir devam eden sol kolda uyuşma şikayeti kesinlikle gözardı edilmemeli ve mutlaka uzman hekime danışılmalıdır.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.