Bilgi Yeriniz

Saç Boyası Lekesi Kıyafetten Nasıl Çıkar?

01.08.2018
2.682
Saç Boyası Lekesi Kıyafetten Nasıl Çıkar?

Kadınlar, görselliğe çok önem vermektedirler ve aynaya baktıklarında görünüşlerinden tatmin olmak isterler. Bu amaçla birçok güzellik yöntemlerine başvurmaktadırlar. Kadınlar özellikle saçlarının, güzelliklerinin büyük bir parçası olduğunu bilirler ve saçlarına çok büyük önem verirler. Ayrıca, saçta yeniliği sevdikleri için saç boyalarıyla renklendirme yöntemini çok sık kullanmaktadırlar.

Saçlarından kolay sıkılan kadınlar, her saçı boyamak istediklerinde kuaföre gitmek yerine evde kendi başlarına boyamayı tercih etmektedirler. Fakat evde saç boyarken dikkatli olmak gerekmektedir. Bunun için saç boyarken üste eski kıyafetlerin giyilmesi gerekmektedir. Çünkü saç boyası akışkan bir yapıda olduğu için kıyafetlerde kolayca istenmeyen boya lekeleri oluşturabilir. Ancak bu lekeler kadınları üzmemelidir. Kıyafetlerde oluşan saç boyası lekeleri için evde kolaylıkla çözüm sağlayacak yöntemler bulunmaktadır.

Saç Boyası Lekesini Kıyafetten Çıkarma Yöntemleri Nelerdir?

  • İlk müdahale, ıslak mendille yapılmalıdır. Ancak boyanın kıyafetle temasından hemen sonra ıslak mendil devreye girmektedir. Boyanın kıyafetin derinine işlememesi için boya kurumadan ıslak mendille boya temizlenmelidir. Temizleme, lekenin az olduğu bölgeden başlanılıp yoğun olduğu bölgeye doğru yapılması gerekmektedir. Islak mendil, bazen lekeyi çıkarmada tek başına da yararlı olabilmektedir.
  • Beyaz sirke, temizliğin neredeyse her alanında etkili bir üründür. Saç boyasını kıyafetten çıkarmak için kullanılabilecek bir yöntem beyaz sirke yardımıyla uygulanabilmektedir. Büyük bir kabın içerisi ılık suyla doldurulup, bol miktarda beyaz sirke eklenmelidir. Lekeli kıyafet, beyaz sirke ile su karışımının içinde en az 5-6 saat bekletilmelidir. Kıyafetteki lekenin büyüklüğüne göre bekletme süresi arttırılabilir.
  • Leke sökücü özelliği bulunduran bir sıvı çamaşır deterjanın, kıyafetteki lekeli bölgeye direkt uygulanması bir diğer yöntemdir. Lekeye damlatılan sıvı çamaşır deterjanı bekletildikten sonra soğuk suyla yıkanması gerekir.
  • Karbonat, saç boyasının kıyafette yayılmasının önüne geçen bir yöntemdir. Boya kurumadan üstüne karbonat dökülüp, karbonatın boyayı emmesi beklenmelidir. Daha sonra kıyafetin ılık suyla karbonattan arındırılması gerekmektedir.
  • Kıyafete değen saç boyasının temizlenmesinde saç spreyi de etkili olabilmektedir. Öncelikle saç spreyi pamuğa sıkılmalıdır. Ardından lekeli bölgeye uygulanmalıdır. Son olarak da ılık suyla durulama gerçekleştirilmelidir.
  • Limonun lekeleri çıkarmada etkili olduğu herkes tarafından bilinmektedir. Saç boyası lekesini çıkarmada da aynı etkiyi gösterebilmektedir. Yapmanız gereken tek şey, limon suyunu lekenin olduğu bölgeye uygulayıp bekledikten sonra çamaşır makinesine atılması gerekir.
  • Bulaşık deterjanının temiz bir bez yardımıyla lekeli bölgeye uygulanması lekeyi çıkarmaya yardımcı olabilmektedir.
  • İçinde karbonat bulunduran diş macunu da lekeye direkt uygulanan yöntemlerdendir. Karbonatlı diş macununun lekeli bölgeye uygulanmasının ardından, diş fırçasıyla nazikçe sürttürülmesi lekenin çıkmasında çok etkili olacaktır.

Beyaz Kıyafetlerden Saç Boyası Lekesi Nasıl Çıkar?

Leke sökücü özelliği bulunduran beyazlarda etkili bir sıvı çamaşır deterjanının lekeli bölge üzerine damlatılıp nazikçe ovalandıktan sonra çamaşır makinesinde yıkanması, ilk önerilen yöntemdir. Bu yöntem sonunda leke çıkmamış ise çamaşır suyu devreye girer. Çamaşırlarda kullanmaya uygun bir çamaşır suyu ile suyun karışımında kıyafetin bekletilmesi ve ardından durulanması gerekmektedir.

Bu yöntemlerin yardımıyla, kıyafette oluşan saç boyası lekeleri, tamamıyla temizlenebilmektedir. Ancak evde saçı boyamadan önce alınan tedbirler, zamanınızdan da tasarruf etmenize yardımcı olacaktır.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.