Bilgi Yeriniz

Pazı Dondurucuda Nasıl Saklanır?

02.07.2018
4.756
Pazı Dondurucuda Nasıl Saklanır?

Pazı muhafaza edilebilirliği açısından en kolay sebze türü diyebiliriz. Kendiliğinden yetişen bir bitki olmasından dolayı dayanıklılık süresi diğer yapraklı sebzelere göre biraz daha fazladır.

Pazıyı Dondurucuda Saklama Yöntemleri Nelerdir?

Pazıyı dondurucuda 3 şekilde saklayabilirsiniz. Bu yöntemler aşağıda sıralanmıştır;

1-)Şoklayarak Saklama

Burada öncelikle yapmanız gereken şey, bir tencere içerisinde su kaymaktadır. Su kaynarken ise pazıyı sirkeli su ile güzelce yıkayabilir ve temizleyebilirsiniz. Suyunu süzdürdükten sonra ise yapraklarını ayırıyorsunuz. Yaprak ayırma işlemi, pazının uzun süre saklanmasında oldukça yardımcı olmaktadır.

Kaynamaya başlayan suyun içine ayırıp temizlediğiniz yaprakları atıyorsunuz. Mümkün olduğunca haşlanma işleminde tencerenin başında olmanız gerekiyor. Yaprakların hassaslığından dolayı fazla haşlandığı takdirde yapraklar yırtılabilmektedir. 1-2 dakika kadar haşlanmış yaprakları tencereden çıkarıp suyunu akıtması için yine bekletmeniz gerekiyor. En sonunda ise yaprakları hava almayacak şekilde buzdolabı poşetlerine koyup dondurucuya kaldırabilirsiniz.

2-)Haşlayarak Saklama

Burada da öncelikle pazınızı sirkeli su ile iyi bir şekilde yıkamanız gerekmektedir. Yine üst yöntemdeki gibi yaprakları ayırıp haşlayabilirsiniz. Fakat haşladığınız yaprakları dondurucuda saklarken buzdolabı poşetinin içindeki tüm havayı boşaltmaya dikkat etmelisiniz. Bu durum haşlayarak saklama yönteminde oldukça önemli bir detaydır.

3-)Çiğ Olarak Saklama

Yine pazıyı sirkeli su ile iyice bir yıkayıp temizleyip yapraklarınızı ayırıyorsunuz. Ayırdığınız yaprakları ise hava almayacak şekilde buzdolabı poşetlerine yerleştirdiğinizde, 1 – 3 ay arasında rahatlıkla muhafaza edebilirsiniz.

Pazının İnsan Sağlığına Faydaları Nelerdir?

  • Sindirim sistemi güçlendiricidir. Bağırsakların çalışmalarında oldukça rol oynamaktadır. Aynı zamanda pazı, yanında farklı bir gıda ile tüketildiğinde hazmı kolaylaştırmaktadır
  • Pazının kendisinin sindirimi kolaylaştırması kadar, pazı suyu da büyük oranda kabızlık giderici özelliğe sahiptir. Aynı zamanda damar tıkanıklığını önlemektedir.
  • Kan seviyesini düzenlemektedir. Diyabet ve şeker hastaları için oldukça faydalı bir besindir.
  • Pazı deri hastalıklarına, düşmelerden meydana gelen deri açılmalarına da oldukça iyi gelmektedir. Böyle bir durum ile karşılaşıldığında pazıyı kaynatıp yara üzerine koyduğunuzda iyileşme sürecini hızlandıracaktır.
  • Göz ile ilgili problem yaşıyorsanız ya da görme konusunda problemleriniz varsa, her sabah pazı suyu içmeniz göz probleminizin ilerlemesini engelleyecektir.
  • Çocuklarda diş gelişiminde de rol oynar. Dişlerin daha sağlıklı büyümesine ve gelişmesine yardımcı olmaktadır.
  • Kemik erimesi olan hastalarda kemikleri güçlendirmektedir. Aynı zamanda çocuklar için de, kemiklerin sağlık bir şekilde gelişmesine yardımcı olur.

Pazı Nerelerde Yetişir?

Pazı ıspanak bitkisinin kardeşi diyebiliriz. Tatları neredeyse aynıdır da. Yetişme biçimleri olarak pazı, her yerde yetişebilme özelliğine sahiptir. Yabani bir bitkidir. İsteğinize göre bahçenize ekebilirsiniz de ama genelde bir şekilde tohumların düşmesi ile kendi kendine büyüyen bir bitkidir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.