Bilgi Yeriniz

Midem İyi Sindirim Yapmıyor

07.05.2018
2.317
Midem İyi Sindirim Yapmıyor

Vücuttaki temel sistemlerden bir tanesi olan sindirim sisteminde en etkili organlardan bir tanesi midedir. Kişinin sindirim sorunları ilk olarak midede ortaya çıkar ve bu şekilde kendini belli eder. Midede ortaya çıkan bir sindirim sorunu sonucunda kramp girmesi, şişkinlik, hazımsızlık ve ağrı sorunları da ortaya çıkabilir. Bu sorunlar ciddi belirtilerdir ve kişinin bu durumda acilen doktora gitmesi tavsiye edilmektedir.

Midenin Sindirmeme Nedenleri Nelerdir?

  • Midede sindirim sorunu yaşanmasında temel nedenlerden bir tanesi, gastrit rahatsızlığının ortaya çıkmış olmasıdır. Birçok kişide görülen gastrit, midedeki epitelyum dokunun mide asidi tarafından tahriş edilmesi nedeniyle meydana gelmektedir. Yemek sonrasında şiddetli bir hazımsızlığa yol açar.
  • Ülser de mide sorunlarından biridir ve bu hastalık teşhisi konan kişilerin tükettikleri besinlere azami dikkat göstermesi gerekmektedir.
  • Bir başka mide hastalığı olan reflü de, mide asidinin yemek borusuna ulaşması ve mide kapakçığının da deforme olması nedeniyle ortaya çıkmaktadır.
  • Mide rahatsızlıkları dışında; bireyin çok fazla yemek yemesi, çok hızlı bir şekilde besin tüketmesi de sindirim sorunlarına yol açabilmektedir. Mide sorunu olmayan kişiler dahi çok hızlı yemek yediklerinde bu sorunla karşı karşıya kalabilmektedir.
  • Hazmedilmesi zor olan besinlerin art arda ve çok fazla miktarda tüketilmesi sonucunda midede rahatsızlık, hazımsızlık ve ağrı gibi sorunlar meydana gelebilmektedir.
  • Tüketilen besinlerin iyi çiğnenmemesi sonucunda mideye çok fazla görev düşer ve bu da mideyi yorar. Bu nedenle hem yavaş hem de çok çiğneyerek yemek yenmesi gerekmektedir.
  • Bazı alerjen besinlerin tüketilmesi de sindirim sorunları yaşanmasına yol açabilmektedir.
  • Tükürük bezlerinde ortaya çıkan sorunlar, besinlerin sindirilmesini zor bir hale sokabilir.
  • Son olarak stres, mide sindirim sorunlarının gün yüzüne çıkmasında tetikleyicidir. Stres, insanın hem fiziksel hem de ruhsal açıdan zarar görmesine neden olan bir faktördür ve olabildiğince uzak durulması gerekmektedir.

Midede Sindirmeme Tedavisi

Yaşam kalitesini ciddi manada düşüren sindirim bozuklukları, kişinin günlük yaşamında aksamaların meydana gelmemesi için mutlaka tedavi edilmelidir. Bu nedenle de sindirim yapmama durumuna yol açan temel nedenlerin saptanması ve bu doğrultuda bir tedavi sürecine girilmesi gerekmektedir. Mide rahatsızlıkları nedeniyle görülen sindirim bozukluklarında, bu rahatsızlıkların ilaç tedavisi ile ortadan kaldırılması, besin tüketiminin miktarına ve içeriğine çok dikkat edilmesi oldukça önemlidir.

Öğünlerin arasında bitki çaylarının tüketilmesi, midenin hazım gücünü artıracak ve sindirim sorunlarının yok olmasına yardımcı olacaktır. Özellikle adaçayı, yeşil çay ve papatya çayı bunun için uygun seçeneklerdir. Strese bağlı olarak ortaya çıkan sindirim sorunlarında ise, strese neden olan durumlardan uzak kalmak yararlı olacaktır.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.