Bilgi Yeriniz

Lavabodaki Kireç Lekesi Nasıl Çıkar?

22.05.2018
2.233
Lavabodaki Kireç Lekesi Nasıl Çıkar?

Lavabolarda çok sık karşılaştığımız kireç lekelerini çıkarmak için çoğu zaman çok fazla zaman harcıyoruz. Aslında kireç lekelerinin nasıl çıkacağı konusunda pratik yöntemler mevcuttur. Genellikle suyun kireçli olmasından kaynaklanan kireçler, lavabonun tıkanmasına sebep olduğu gibi görüntünün de kötü gözükmesine neden olmaktadır.

Lavabodaki Kireç Lekesini Çıkarma Yöntemleri Nelerdir?

Aşağıda söyleyeceğimiz yöntemleri uygulamadan önce muhakkak sıcak su ile öncelikle lekeyi mümkün olduğunca ıslatmaya ve yumuşatmaya çalışın. Böylelikle kullanacağınız yöntemler daha kısa süre içinde çözüme kavuşmanızı sağlayacaktır.

1-)Kimyasal ile Kireç Lekesi Çıkarmak

Buradaki kimyasaldan kastımız, bu gibi durumlar için üretilmiş olan kimyasal kireç sökücülerdir. Bu kireç sökücüleri kullanmanız en kısa zamanda bu problemden kurtulmanızı sağlayacaktır.

2-)Karbonat ile Kireç Lekesi Çıkarmak

Karbonat, bir çok leke çıkarmada bize oldukça fayda sağlamaktadır. Bu konuda da oldukça işimize yaramaktadır.

Öncelikle kireçlenme olan bölgeye karbonatı dökmeniz ve bir süre bekletmeniz gerekmektedir. Daha sonrasında ise bir sünger yardımıyla bol su kullanarak temizleyebilirsiniz. Kireç lekesinin oluşumuna göre karbonatı boraks ile de karıştırabilirsiniz. Ciddi bir kireç lekesi ise çıkarmanızı oldukça kolaylaştıracaktır.

3-)Sirke ile Kireç Lekesi Çıkarmak

Öncelikle sirkeyi kirecin üzerine dökünüz. Biraz bekledikten sonra sirkeli bir sünger yardımıyla tekrar ovalayın ve en son işlem olarak bol su ile durulayın. Bu işlem, lekenin büyüklüğüne göre uygulanabilecek bir işlemdir. Eğer kireç lekeniz çok kalıcı ve az bir alanda ise oldukça faydasını görebilirsiniz fakat uzun süreli kireç lekelerinde maalesef sonuç almanız biraz daha güç olmaktadır.

4-)Limon ve Tuz ile Kireç Lekesi Çıkarmak

Limon, içindeki asitten dolayı leke çıkarmada yine karbonat kadar etkili bir gıdadır. Bu işlemde, öncelikle limonu ortadan ikiye kesip açık bölgelerine yoğun miktarda tuz dökmeniz gerekmektedir. Sonrasında ise limon ile kirecin oldu bölgeyi iyice ovalamanız ve bu işlemi birkaç kez tekrar etmeniz gerekmekte. Eğer dilerseniz, sirkeli sıcak su ve bir sünger ile üzerinden tekrar geçebilirsiniz.

Kireç Oluşumunu Engellemek İçin Yapılması Gerekenler

kireç oluşumunu engellemek için yapılması gerekenler

  • Burada öncelikle yapmanız gereken, kireç oluşumu su ile alakalı ise bunun üzerinden çözüm üretmeniz gerekmektedir. Bu duruma engel olamıyorsanız, her lavabo kullanımınızda bir sünger ve deterjan yardımı ile lavabonuzu sürekli olarak silebilir ve bu şekilde kalıcı, katılaşmış kireç lekelerinin önüne geçebilirsiniz.
  • Bunun dışında banyo-mutfak temizlikleriniz de kireç sökücü kullanabilir, daha doğal bir şey kullanmak isterseniz de kireç oluşabilecek yerleri sirkeli su ile özel olarak silebilirsiniz.
  • Lavabo borularınızı da kireç oluşumundan engellemek için 2 haftada bir kez çok olmamak üzere lavabonuzdan dökebilirsiniz. Böylelikle boruların kireçten dolayı tıkanmasını da engelleyebilirsiniz.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.