Bilgi Yeriniz

Kıyafetten Kusmuk Lekesi Nasıl Çıkar?

06.07.2018
3.957
Kıyafetten Kusmuk Lekesi Nasıl Çıkar?

Bebeklerin, küçük çocukların olduğu evlerde mide bulantısı çoğu zaman beraberinde kusmayı da getiriyor. Uzun süren araba yolculuklarının, yetişkin insanlarda bile mide bulantısı yarattığı zamanlar oluyor. Beklenmedik zamanlarda gelişen bu olaylar ile başa çıkabilmek için kusmuk lekesi karşısında ne yapmamız gerektiğini bilmemiz gerekiyor.

Her ne kadar zor olsa da, bu lekeyi mutlaka bir gün temizlemek zorunda kalabiliriz. Bu nedenle aşağıdaki yöntemleri bilmekte fayda vardır.

Kusmuk Lekesini Çıkartma Yöntemleri Nelerdir?

Kağıt havluyu, eldiveni ve plastik bir poşeti ayarladıktan sonra geriye kalanlar ise diğer adımları izlemek.

1-)Sıvı Deterjan

Öncelikle, kumaşın üzerindeki fazla kusmuk bir kaşık veya spatula yardımıyla alınır. İkinci yapılması gereken ise lekeyi ılık suda bekletmek ya da kıyafetin ters yüzünden lekeli olan bölgeye ılık su tutmaktır. Böylece lekeyi sökmüş olacaksınız.

Kumaşlar için uygun olan bir sıvı deterjanı direkt lekeli bölgeye dökün ve biraz bekletip ovalayın. Giysiyi, etiketindeki talimatlara uygun şekilde yıkayın. Eğer kusmuk bulaşmış kıyafet bebeğinizin kıyafetleri ise o zaman bebek kıyafetleri için özel olarak geliştirilmiş sıvı deterjan tercih edebilirsiniz.

Bu işlemlerden sonra, kıyafetinizi yıkama talimatlarına göre yıkayabilirsiniz. Eğer leke yine çıkmamış ise kıyafet üzerinde, kusulan bölgeyi su ile güzelce durulayınız ve ilk iki paragrafı tekrar edebilirsiniz.

Kıyafetiniz ipek gibi narin kumaş ise deforme olmasına izin vermeden bu işlemleri yapınız. Eğer kıyafetinizin kumaşı diğer kumaşlara göre daha narin ise deterjan seçimi de ona göre yapmalısınız. Ya da yün kıyafetler için de farklı deterjan kullanmanız gerekiyor.

Sıvı deterjan kullanarak hem lekeden hem de kötü kokusundan tam anlamıyla kurtulabilirsiniz. Sıvı deterjanı, kıyafetinizi yıkamadan direkt lekeye uygulamak, çıkarılmasını sağlayacaktır. Fakat kıyafetinizi temizlemeden önce, küçük bir bölümüne deterjanı uygulayıp bekletin ki, solma ya da herhangi başka bir deformasyona sebep olmasın. Deterjanı kıyafetin herhangi bir bölümüne denemek, olası diğer kötü sonuçları engeller. Temizleme esnasında da mutlaka içerisinde bulunan etiketteki, talimatlara göre yıkamayı unutmamalısınız.

2-)Beyaz Sirke

Eşit miktar, su ve beyaz sirkeyi sprey şişesine aktarın. Güzelce karıştırdıktan sonra lekenin üzerine sıkın.

3-)Tuz+Sirke+Çamaşır Deterjanı+Alkol

2 bardak ılık suya, 1 yemek kaşığı tuzu ilave edip çözülmesini bekleyin. Ardından yarım su bardağı sirke, göz kararı sıvı deterjan ve alkol de kusmuk lekesinin gitmesini sağlar.

4-)Karbonat

Kusmuk kokusunu gidermek için, temizledikten sonra o bölgeye karbonat ekleyip bir süre bekletebilirsiniz. Ardından karbonatı da süpürge ile çekebilirsiniz. Karbonat, kusmuk kokusunun yayılmasını önleyecektir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.