Bilgi Yeriniz

İğne Vurulduktan Sonra Yaşanan Problem

17.05.2018
6.416
İğne Vurulduktan Sonra Yaşanan Problem

İğne tedavisi, farklı hastalıklara karşı vücuda ilaç verilmesi için kullanılan başarılı ve yıllar yılı kullanılagelmiş bir yöntemdir. Bağışıklık sisteminin güçlendirilmesi ya da daha başka bir hastalık için hatta bazen yalnızca soğuk algınlığında bile iğne uygulaması gerçekleştirilmektedir. Ancak iğnenin bilgisiz ve ihmalkar kişiler tarafından yapılması, iğne ucunun değdiği yerde ayrı, ilacın etki ettiği bölgelerde ayrı reaksiyonlara yol açabilmektedir.

İğne Sonrası Yaşanabilecek Problemler Nelerdir?

  • En sık ortaya çıkan ve genellikle de en çok korkulan durumlardan biri, iğneden enfeksiyon kapmaktır. Bu duruma yol açan temel faktör, kullanılan malzemelerin ya da genel olarak sağlık kuruluşunun yeterince hijyenik ve temiz olmamasıdır. Enfeksiyon sonucunda iğne vurulan kişide bölgesel olarak ağrı, şişlik, kızarıklık gibi belirtiler ortaya çıkabilmektedir. Bu yüzden malzemeler sterilizasyon işleminden muhakkak geçirilmelidir.
  • İğnenin vurulması sırasında, ağrının en aza inebilmesi için kalçadan yapılan iğnelerde en az sinir bulunan bölge tercih edilmektedir. Ancak bazen iğne doğrudan damara ya da sinir yapılarına denk gelebilmektedir. Bu da enjeksiyon sonrasında şiddetli bir ağrı ve ardından gelen uyuşukluk ile kendini belli edebilir. İğnenin baştan savma şekilde ve bilmeyen kişiler tarafından vurulması ciddi sağlık sorunlarına ve sakatlık probleminin ortaya çıkmasına dahi yol açabilmektedir. Bu nedenle vuran kişinin deneyimli bir personel olması dikkate alınmalıdır.
  • İğne işlemi sonrasında ağrı ve uyuşukluk olabilir ancak bu durum geçicidir, geçici olması gerekir. İğne vurulduktan sonra uzun müddet devam eden uyuşukluk ve ağrı yolunda gitmeyen bir durum olduğunun göstergesidir.

Yanlış İğne Belirtileri

  • Bir sebeple kalça bölgesine uygulanan iğnenin vurulmasından hemen sonra bacak ve kalçada hissedilen ve geçmek bilmeyen ağrı, sancı, uyuşma,
  • Kalçadan başlayan ve bacaklara doğru devam eden sinir sisteminin hareketinin kısıtlanması temel belirtiler olarak ifade edilebilir.

İğne Vurulduktan Sonra Tedavi Süreci

Bir sebeple vurulan iğne tedavisi sonrasında bacaklarda kasılma, uyuşma ve ağrı oluşması durumunda mutlaka doktora gidilmeli ve erkenden teşhis konmalı ve tedaviye derhal başlanmalıdır. Uyuşma ile ağrı hissi ile birlikte kalçada ya da enjeksiyonun yapıldığı bölgede şişkinlik de görülebilmektedir. Bu şişlik enjekte edilen ilacın kas dokularına ulaşmadan birikim yapmasıdır.

Bazı iğnelerin emilimi normalden daha uzun sürmektedir. Bu tür iğnelerde işlemin derinlere, kas içlerine yapılması gerekir. Genel olarak bu tür önemli iğneler, mutlaka profesyonel kişiler tarafından yaptırılmalıdır. İğne vurulurken hasta kendini kasmamalı, rahatlamalı ve kalçasını da rahat bırakmalıdır. Aksi halde ilaç kalça içine gitmeyecek, iğne de kalça kaba etine girmekte zorlanacaktır. Hatta iğnenin kalça içinde kırılması riski de bulunmaktadır.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.