Bilgi Yeriniz

Dışkı Yaparken Acı Hissetme

20.03.2018
4.118
Dışkı Yaparken Acı Hissetme

Kalın bağırsak, sindirim sisteminin bitiş noktasıdır. Buradan sonra anüs yoluyla vücuda yararı olmayan fazlalık olarak nitelendirilebilecek artıklar atılmaktadır. Anüs çevresinde, bu artıkların atılmasına yardımcı olan bazı kaslar yer almaktadır. Bu süreç dışkılama olarak ifade edilir ve bu işlem sırasında bazen acı ve ağrı hissi ortaya çıkabilmektedir. Özellikle kabızlık durumunda dışkılama esnasında acı hissine çok sık rastlanmaktadır.

Dışkılamada Acı Hissine Neden Olan Faktörler

  • Sürekli katı besin tüketiminden kaynaklanan kabızlık ya da bağırsaklarda sıvı yetersizliği, sindirim sistemindeki aksaklıklar nedeniyle meydana gelen kabızlık, anüsten dışkılama esnasında acı hissi yaratabilir. Aynı zamanda bu aşamada kişi kendini çok zorlarsa anüsün çevresinde bulunan kılcal damarlarda çatlaklar oluşabilir ve kanamalar da meydana gelebilir.
  • Hemoroid rahatsızlığında, her dışkılama bir kabus gibidir. Ciddi anlamda çok şiddetli ağrı ve acı hissi ortaya çıkar. Eğer dışkıda kan da görülüyor ise, hemoroid rahatsızlığının ilerlemesi söz konusu demektir. Dışkılama sırasında anüs çevresindeki damarlarda çatlamalar oluşur ve her bir dışkılama seansında bu çatlaklarda artış meydana gelir. Bu da ağrının temel sebebidir.
  • Kişinin çok fazla kilolu olması nedeniyle, makata binen yük artar ve bu da dışkılama esnasında kişinin zorlanarak acı duymasına yol açabilir. Çünkü dışkılama sırasında anüs çevresindeki kaslar kasılır ve bu da baskıyı artırarak acıya neden olur.
  • Anüste ya da anüs çevresinde çeşitli sebeplere bağlı olarak meydana gelen iltihaplanmalar, dışkılama sırasında kişinin fazlasıyla zorlanmasına ve acı hissetmesine neden olabilir. Aynı zamanda yine anüste yanma durumu bu sebeple ortaya çıkmaktadır.
  • Bağırsaklar ile ilgili rahatsızlıklarda da dışkılama sırasında acı ya da ağrı hissi oluşabilmektedir.
  • Kişi dışkıladıktan sonra anüs bölgesini güzel bir şekilde temizlemiyor, bölgesel hijyeni önemsemiyor ise bu bölgede bakteri oluşumuna zemin hazırlanır. Bu da her bir dışkılamada bakterilerin artarak yayılmasına neden olur. Bu durum çok dikkat gerektirir, aksi halde ciddi sağlık sorunları yaşanabilir.

Dışkılamada Acı Hissinin Tedavisi

Kişinin, öncelikli olarak beslenme şekli ve düzenine çok dikkat etmesi gerekmektedir. Dışkılama esnasında sorun yaşayan ve acı duyan kişiler, acı ve baharatlı gıdalardan uzak durmalı, çok yağlı ve çok katı besinler de tüketmemelidir. Tuvalet türü olarak alaturka tercih edilmesi, dışkılamanın en rahat şekilde gerçekleşmesi bakımından çok önemlidir. Çok uzun süre tuvalette kalmak, bakteri ve zararlı mikroorganizmaların anüsten girmesine ya da anüs çevresinde yer edinmesine yol açabilir. Dışkılamada zorlanmanın en aza indirilmesi için bol bol sıvı tüketilmesi ve lifli besinlere beslenme düzeninde ağırlık verilmesi tavsiye edilir.

Hemoroid, dışkılamada acı hissinin en önemli ve en yoğun acı verici nedenidir. Bu nedenle tıbbi yöntemlerle tedavi edilmesi gerekir. Kesin olarak bu sorunun ortadan kaldırılabilmesi için cerrahi müdahale gerekir. Ancak hemoroidin ilk aşamalarında, dışkılama esnasında hissedilen acı, kremlerle azaltılabilmektedir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.