Bilgi Yeriniz

Çok Acı Biber Yiyorum Zararı Var mıdır?

14.06.2018
1.706
Çok Acı Biber Yiyorum Zararı Var mıdır?

Acı biber, birçok kişi tarafından tüketilen ve çok sevilen sebzeler arasında yer almaktadır. Aynı zamanda baharat olarak da tüketimi bir hayli yaygın olan acı biber, sağlık açısından bazı risklerin ortaya çıkmasına neden olabilmektedir.

Acı Biberin Yararları Nelerdir?

Acı biber, hemen her iklim koşuluna uygun olarak yetiştirilebilmekte olup, içerisinde potasyum, kalsiyum ve birçok vitamini de barındırmaktadır. Acı biberin düzenli olarak tüketilmesi;

  • Damar içinde oluşan plakların temizlenmesini sağlar ve kalbin ihtiyaç duyduğu besin maddelerini de barındırdığı için vücutta sıcaklık artışı sağlar. Aynı zamanda kanın inceltilmesinde ve kan hücrelerinin toksinlerden arındırılmasında da yardımcıdır.
  • Yüksek tansiyon hastalarına sıklıkla acı biber tüketimi önerilmektedir. Kan basıncını dengeleyen acı biber, bunun yanı sıra kan dolaşımının da hızlanmasını sağlamaktadır.
  • İçerisinde bulunan kapsaisin adlı madde sayesinde kanserli hücrelerle savaşmada da etkili bir gıdadır. Bu nedenle de akciğer kanseri ve lösemi hastalarına doktorlar tarafından önerilmektedir.
  • Acı biber baharat olarak kullanıldığında bağırsaklara iyi gelir, sindirim sistemini hızlandırır ve bağırsakların çok daha iyi bir performansla çalışmasını sağlar. Gaz oluşumu sorununun da yardımcısıdır.

Bütün bu yararlarına karşılık, acı biberin anormal derecede tüketilmesi sonucunda bazı sağlık sorunları ortaya çıkabilir ya da tetiklenebilir.

Çok Acı Biber Tüketmenin Zararları Nelerdir?

Çok fazla acı biber tüketen bireylerde aşağıdaki sorunlar ortaya çıkabilmektedir:

  • Acı biberin olması gerekenden çok daha fazla tüketilmesi, metabolizmada bir takım dengesizliklerin ortaya çıkmasına neden olabilmektedir. Böbrekler ve karaciğer, acı biberden zarar görebilir ve bu da ciddi bir sağlık sorunu anlamına gelir.
  • Acı biberin çok fazla tüketilmesi, çeşitli mide rahatsızlıklarının oluşmasına da yol açabilmektedir. Kişide mide rahatsızlığı söz konusu ise acı biber tüketiminden kaçınmalıdır. Aksi halde ülser ve gastrit sorunları ortaya çıkabilir. Buna ek olarak mide ağrısı ve midede kramplar gibi sorunlar da meydana gelebilir.
  • Çok fazla bilinen bir durum olmasa da, acı biberin çok fazla tüketilmesi kişide sinirlilik hali yaratabilmektedir. İçerdiği bitkisel enzimler nedeniyle oluşan bu sinirlilik halinde tetikleyici etki gösteren acı biber, psikolojik olarak bir sorun oluşmasına yol açabilmektedir.
  • En çok bilinen zararı ise basur ya da hemoroid rahatsızlığıdır. Bu rahatsızlık makat bölgesinde ortaya çıkar. Makattaki damarlarda genişleme ve makattan bu damarın dışarı çıkması şeklinde görülen bu rahatsızlık, acı biber tüketiminin kesinlikle olmaması gerektiği bir durumdur. Hemoroid sorunu olan kişilerin bu rahatsızlığa rağmen acı biber tüketmeye devam etmesi sonucunda yara büyüyebilir ve kanamalar oluşabilir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.