Bilgi Yeriniz

Zerdeçal Nasıl Saklanır?

22.05.2018
4.087
Zerdeçal Nasıl Saklanır?

Zerdeçal, zencefilin akrabası sayılan, aynı zencefil gibi içeriğinde bulunan vitamin ve minerallerin oranlarının yüksek olması nedeni ile insan vücuduna oldukça faydalı olan bir bitkidir. İçindeki faydalı vitamin ve minerallerden dolayı birçok rahatsızlığa iyi geldiği düşünülmektedir. Özellikle araştırmalar sonucunda zerdeçalın vücuda en çok taze iken fayda sağladığı ortaya çıkmıştır. Zerdeçal taze, toz ya da kurutulmuş olmasına göre farklı saklanma koşulları istemektedir. Bu saklama koşullarından aşağıda detaylıca bahsedilmektedir.

Zerdeçal Nasıl Saklanır?

1-)Taze Zerdeçal Saklama Yöntemleri

Bu yöntemleri uygulamadan öncelikli bilmeniz gereken, zerdeçalı kabuklu olarak almışsanız suyun altında iyice yıkamanız gerekmektedir. İyi bir temizlik sağlayabilmek için temiz bir diş fırçası ya da elinizde var ise mutfak fırçası ile fırçalayarak temizleyebilirsiniz. Temizleme işleminden sonra ise;

  • Zerdeçalı kese kağıdına koyarak ya da gazete kağıdına sararak küflenmesini engelleyecek biçimde saklamanız mümkündür.
  • Bu işlemde, zerdeçalın öncesinde kabuğunu soymanız gerekecektir. Sonrasında ise zerdeçalı kesip sarımsak ezici yardımı ile iyice ezmeniz gerekiyor. Dilerseniz rendeleyebilirsiniz de. Ardından da rendelediğiniz ya da ezdiğiniz zerdeçalı buzdolabı poşetine koyarak buzdolabında saklayabilirsiniz.
  • Büyüklerimizin taze şifalı bitkilere uygulaması olarak ise, zerdeçalın dışındaki kabuğunu önce soymanız gerekiyor. Sonrasında ise zerdeçalın temizlenmiş kökü yine taze balın içerisine koyabilirsiniz. Yine ağzı kapalı, cam kavanozda ve güneş ışığı almayacak bir yerde olduğundan emin olun. Bu yöntemle zerdeçal yaklaşık olarak 1 yıl kadar bir sürede muhafaza edilebilir.

Taze zerdeçalda saklarken dikkat edilmesi gereken nokta ise, derin dondurucuda kalma süresidir. Her ne kadar toz haline göre kullanım ömrü uzun olsa da, zerdeçalı eğer derin dondurucuda saklamayı tercih ederseniz, ömrü yaklaşık olarak 6 aydır. Bir diğer hatırlatma olarak taze zerdeçalı eğer yemeklerde kullanmayı isterseniz, toz zerdeçaldan daha fazla bir miktar kullanmanız gerekmektedir.

2-)Kurutulmuş Zerdeçal Saklama Yöntemleri

Kurutulmuş zerdeçalı saklamak basittir ve uzun süre tüketmenize de olanak sağlamaktadır. Yapmanız gereken tek şey, kurutulmuş zerdeçalı cam bir kavanoz içinde, güneş almayan ve kuru bir yerde saklamaktır.

3-)Toz Zerdeçal Saklama Yöntemleri

Toz zerdeçalı saklamak oldukça kolaydır. Fakat bazı noktalara çok dikkat etmek gerekir. Aksi takdirde toz zerdeçal, tazesine göre oldukça hızlı bir şekilde bozulabilir.

Satın alınan her ürün gibi zerdeçalında son kullanma tarihi olacaktır. Buna ayrıca dikkat etmeniz gerekmektedir. Uzun süreli kullanımlarda zerdeçalı cam bir kavanoz yardımı ile saklayabilirsiniz ve saklarken kavanozun üzerine son kullanma tarihini yazarak saklamanız, kullanımlarınızda sizin için daha faydalı olacaktır.

Toz zerdeçal saklama konusunda dikkat etmeniz gereken bir diğer nokta ise kavanozun bulunduğu ortama kesinlikle nem ve rutubet olmaması gerektiği gibi güneş ışığının gelmiyor olması ve havanın kuru olması gerekmektedir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.