Yoğurt Kaç Saatte Maya Tutar?

Yoğurt Kaç Saatte Maya Tutar?
27 Nisan 2018 tarihinde eklendi, 1.446 kez okundu.

Sütten elde edilen ve tam bir vitamin deposu olan yoğurt, evde yapıldığında çok daha yararlı olmaktadır. Marketlerde satışa sunulan yoğurtlarda katkı maddesi ve bozulmayı geciktirici çeşitli maddeler de bulunduğu için ev yoğurdu uzmanlar tarafından da tavsiye edilmektedir. Yoğurt yapmak oldukça kolay bir iştir ve çok vakit almaz. Ancak bazı inceliklerin bilinmesi gerekir. Söz gelimi, mayalanma öncesinde sütün sıcaklığının sıcak soğuk arası olması gerektiğidir. Soğuk süte maya tutmayabilir, sıcak sütle mayalanan yoğurt ise ekşi olur.

Dengesi tam olarak sağlanmalıdır. Bununla birlikte yoğurdun maya tutma süresine de çok dikkat edilmelidir. Olması gerekenden daha uzun süre bekleyen yoğurt sulanacak ve ekşi bir hal alacaktır.

Yoğurt Mayalanma Süresi Ne Kadar?

İki farklı yoğurt mayalama yöntemi bulunmaktadır:

  • Fırında Mayalama: Bu yöntemle yapılan mayalama işleminde, süt kaynatılır ve ardından cam kavanozlarda mayası içine eklenir. Daha sonra 50 dereceye ayarlı fırında bekletilmelidir. Bu yöntemle 3 saat sonunda yoğurdun tam kıvamında mayalanması beklenir.
  • Sararak Mayalama: Bu yöntemde süt kaynatılır ve ideal sıcaklığa ulaştığında maya eklenen süt cam kavanozlara konur. Daha sonra ağızları sıkıca kapatılır ve etrafına sofra bezi, battaniye gibi bezler örtülerek kavanozların sıcakta kalması sağlanır. Bu yöntem kullanıldığında yoğurdun mayalanma süresi 4 saatten 8 saate kadar uzayabilir. Arada sırada tutmuş mu diye kontrol edilmesi uygun olacaktır. Mayalanmış olan yoğurtlar, buzdolabında iki haftaya kadar muhafaza edilebilmektedir.

Yoğurt Mayalama

Yoğurdun nasıl mayalandığını bilmek, çok önemlidir. Bahsi geçtiği gibi bazı püf noktaları bilinmezse, mayalanan yoğurt da istenen lezzete sahip olmayacaktır. Evde yoğurt yapmak için minimum 2 litre süt alınır ve bu süt büyük bir tencereye konarak kaynatılır. Kaynatma süresi 5 dakika idealdir. Bundan sonraki her dakika, sütün besin değerini düşürecektir. Kaynamış olan süt ocaktan alınır ve süt 20 – 25 dakika boyunca bekletilir.

Süt ılık bir hale geldikten sonra içine maya olarak ayrılmış olan yoğurt eklenir. Mayası eklenen süt, cam kavanozlara konur ve ağızları da sıkı bir biçimde kapatılır. Etrafına kalınca bir örtü serilir, öyle ki kavanozların hiçbir kısmı açıkta kalmamalıdır. Daha sonra belirtilen 5 – 6 saatlik süre sonunda mayalanmış olan yoğurtların doğrudan, fazla hareket ettirmeden ve sarsmadan buzdolabına konması gerekir. Yeni mayalanmış olan yoğurdun arzu edilen tadı kazanabilmesi için bir gün beklemesi tavsiye edilmektedir.

Yoğurt Mayalama Püf Noktalar

  • Yapılacak olan yoğurdun kıvamı önemlidir. Yoğun kıvamlı bir yoğurt elde edilebilmesi için sütün yarısı kadar da manda sütü eklenmesi uygun olacaktır.
  • Kullanılacak olan süt, pastörize olmamalıdır. Bu durum yoğurtta güzel bir tat oluşmasını engeller. Açık süt alınıp kaynatılmalı ve yoğurt bu şekilde mayalanmalıdır.

Etiketler:

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git