Yeşil Zeytinin Kararmaması İçin Ne Yapılır?

Yeşil Zeytinin Kararmaması İçin Ne Yapılır?
20 Temmuz 2018 tarihinde eklendi, 1.452 kez okundu.

Ege’de yeşil zeytin yapımı meşhurdur. Eskiler bilir. Daha çocukluğundan beri bu işleme ortak olan birçok kişi vardır. Yeşil zeytin, yapılma sürecinde sabır gerektirir. Kahvaltıların vazgeçilmezlerinden olan yeşil zeytini evde kolaylıkla yapabilirsiniz.

Yeşil halde toplanan zeytinin kararmaması için yapım aşamaları ayrıntılı olarak aşağıda yer almaktadır. Bütün adımları uyguladığınız takdirde kendi yeşil zeytininizi ev koşullarında da hazır hale getirebilirsiniz. Burada önemli olan zeytinin türüdür. Yağ zeytinleri kararma gösterecektir. Zeytinler kurulduktan sonra yenileceği kadar çıkartılıp bol zeytinyağlı ve limonlu servis edildiğinde kararma göstermeyecektir. İçerisine eklenilecek olan nohut da kararmayı önleyecektir.

İlk olarak gerekli malzemeleri paylaşalım:

  • 5 kg yeşil zeytin,
  • 1 su barda salamuralık tuz,
  • 1 küçük paket limon tuzu,
  • 5 adet limon,
  • 1 küçük kase nohut.

Adım Adım Yeşil Zeytin Yapımı

1.Adım: Tatlandırma

Zeytinlerin hepsine üç farklı yerden bıçak yardımı ile çizik atılır. Ardından bu zeytinler, 5 litrelik su şişelerinin içerisine zeytin sapları da varsa alınarak aktarılır. Bu işlemin ardından ağzına kadar su doldurulur. Kiler ya da karanlık bir bölgeye bekletilmek üzere alınır. Bu süre zarfında 3 gün su değiştirilmemelidir. Ayrıca bekleme süresinde kapakla kapatılmamalıdır. Sadece iç kısımdan zeytinlerin üzerine poşet serilmelidir ki zeytinler yukarıda birikip kararmasın.

Eğer bu sürede kapak kapatılırsa asit oluşumuna sebep olacaktır ve açıldığı an köpürme yapacaktır. 3 gün geçtikten sonra su değiştirilmelidir. Artık gönül rahatlığıyla kapağıyla kapatabilirsiniz. Su dökme esnasında kapağı tam kapatmazsanız, zeytinler dökülmeden suyunu değiştirebilirsiniz. Toplam 12 gün sürecek, 2 günde bir suyunu değiştirme işlemine başlayabilirsiniz. 12 gün sonunda tadına bakarak, zeytinin acılığının kaybolduğunu göreceksiniz.

2.Adım: Kurulum

Tatlandırma aşamasının bitiminde, pet şişelerdeki sular boşaltılır. Zeytinlerin kurulması için pet şişe ya da bidon belirlenir. Daha sonra içme suyu ile bidon tamamen doldurulur. Eğer tuzun çabuk erimesini istiyorsanız bidonu tamamen su ile doldurmadan önce, bir miktarını ısıtıp öyle aktarabilirsiniz. Tuzunu ayarlamak için ise bir yumurtaya ihtiyacınız olacak.

Yumurta suyun dibine çöker. Bu yumurtayı güzelce yıkadıktan sonra suya yavaş yavaş tuz eklenilerek karıştırılır. Yumurta, yüzeye çıktığı an tuzun yeterli olduğu anlaşılır. Daha sonra yumurta alınır ve tuzun erimesi için karıştırılmaya devam edilir. Tuz tamamen karıştıktan sonra limonlar halka halka kesilir ve bidona yerleştirilir. Limonlar koyulurken ara sıra bir tatlı kaşığı limon tuzu atılır. Daha sonra nohutlar da ilave edilir. Tamamen zeytin ile dolduğunda bidona tuzlu su ilave edilir. Üzerine temiz bir poşet serilir ve ardından kapak kapatılır. Güneş görmeyen, serin bir bölgede 10 gün bekletilir. Bu sürede ağzı hiç açılmamalıdır.

Etiketler:

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git