Bilgi Yeriniz

Yeşil Domates Nasıl Kızarır?

02.12.2018
5.344
Yeşil Domates Nasıl Kızarır?

Yeşil domates nasıl kızarır merak edilen sorulardan birisidir. Yeşil domates olgunlaşmamış ve dalından erken koparılmış domatestir. Bu domateslerin yeterince olgunlaşmadan dalından toplanıp servis edilmesi halinde rengi alışılmış domates renginden daha çok yeşil renktedir. Tadı da normal domatese göre daha farklı olan yeşil domatesler çok daha acı ve sert bir yapıya sahiptir. Dalından koparılmış yeşil domatesi lezzetli bir şekilde tüketebilmek için kızarmasını beklemek en doğrusudur.

Yeşil domates nasıl kızarır sorusu karşımıza sık çıkan sorulardan birisidir. Yeşil domatesin kızarması için çoğu kişi domatesleri güneş altında bekletse de bu doğru bir uygulama değildir. Yeşil domateslerin güneş altında bekletilmesi durumunda vitamin değerlerini kaybettiği bilinmektedir.

Yeşil domatesi kızartmak için öncelikle domateslerin hepsi koli gibi bir yükseltinin üzerine dizilmeli ve daha sonrasında ise üzeri gazete kağıtları ile örtülür ve oda sıcaklığında bekletilir. Bu şekilde bir süre bekletilen yeşil domatesler doğal ve sağlıklı bir şekilde zaman geçtikçe doğal kırmızı rengini almaya başlayacaktır.

Domates Nasıl Kırmızı Olur?

Domatesin olgun hali kırmızı bir renge sahiptir. Kırmızı ve canlı bir domatesin her zaman lezzetli olduğu düşünülür. Domateslerin nasıl kızardığı ise merak edilen konulardan birisidir. Domates yapısı içinde birçok farklı görevi bulunan organeller yer alır. Organellerin görevleri arasında enerji oluşturma, besin deposu olma ve renk verme gibi görevler yer alır.

Domates içinde yer alan organellerden birisi kloroplast plastit isimli organeldir. Bu organel domates içinde enerji ve besin oluşumunu sağlar ve domatesin ilk başta sahip olduğu yeşil rengin oluşmasının asıl sebebidir. Domatesin enerji ihtiyacı azaldıkça da domates yeşil renkten kırmızı renge olan dönüşümünü tamamlar.

Domatesin Olgun Olduğu Nasıl Anlaşılır?

Domates satın alırken yeşil renki olgunlaşmamış domates yerine kesinlikle kırmızı domates seçimi yapılmalıdır. Domatesin olgun olduğunu anlamak için şu noktalara dikkat etmek gereklidir:

  • Domates olgunlaşmış olsa bile rengi yeşil kalmaya devam edebilir. Az görülen bu nadir durumda domatesin gerçekten olgun olup olmadığını anlayabilmek için domatesin içi açılmalı ve sarı bir renge sahip olup olmadığına bakılmalıdır. Sarı renge sahip domates içi domatesin tüketim için uygun bir hale geldiğini en net göstergelerinden birisidir.
  • Domatesin olgun olduğunu anlamanın yollarından bir diğeri ise kokusudur. Olgun domatesin kokusu çok daha belirgin ve lezzetli bir yapıya sahiptir.
  • Domatesin olgun olduğunun göstergelerinden birisi de tadıdır. Yumuşak, sulu ve lezzetli bir domates tam olarak kullanılmaya hazır hale gelmiştir. Sert bir yapıya sahip domatesin mutlaka kokusu ve tadı incelenmeli ona göre bir seçim yapılmalıdır.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.