Yağlı Fırın Tepsisi Nasıl Temizlenir?

Yağlı Fırın Tepsisi Nasıl Temizlenir?
27 Haziran 2018 tarihinde eklendi, 1.482 kez okundu.

Fırında pişen yemeklerin kendine göre farklı bir lezzeti olmaktadır. Fakat ev kadınlarını en çok yoran kısım ise fırın tepsisini temizleme aşamasıdır. Özellikle yağlı bir şekilde bekletilmiş tepsileri temizlemek çoğu zaman uğraştırıcı olduğundan fırın kullanmaktan kaçınan kişiler bile bulunmaktadır diyebiliriz. Fakat doğru yöntemler ile doğru zamanda müdahale edildiğinde aslında kişiyi çok fazla yoran ve zamanını alan bir işlem olmaktan çıkmaktadır.

Yağlı Fırın Tepsisi Nasıl Temizlenir?

1-)Yağ Çözücü

Fırın tepsilerini temizlerken kullanabileceğiniz en etkili ve en temiz yöntemlerden biri yağ çözücüleridir. Tamamen bu amaç için üretilen ürünler olduğundan işinizi oldukça kolaylaştırmaktadır. Burada yapmanız gereken, beklemiş bile yağlı olan tepsinin üzerine bol miktarda yağ çözücü sıkıp yaklaşık olarak 10 dakika kadar bekletin. Bu yöntem ile yağları tepsi üzerinden uzaklaştıracaksınız ve sonrasında bulaşık deterjanı ile rahatlıkla yıkayabilirsiniz.

2-)Karbonat ve Peroksit

Karbonat yine mutfakta sıkça kullandığımız ürünlerden biridir. Yemeklerde de kullanılan karbonat, doğal temizleyici olarak da tercih edilmektedir. Burada ise uygulamamız çok basit, öncelikle karbonat ile hidrojen peroksiti karıştırıyorsunuz. Bu karışımı yağlı olan tepsinize döktüğünüzde yaklaşık olarak yarım saat bekletmeniz yeterli olacaktır. Bekleme işleminden sonra ise tel ya da bulaşık süngerinin arkası ile tepsinizi yıkayabilirsiniz.

Fırında Yanmış Yağ Lekesi Nasıl Çıkarılır?

1-)Sirke Kullanmak

Sirke, yemeklerde kullanılması kadar mutfak temizliğinde de sıkça tercih edilen doğal bir temizleyici üründür. Yemek yaptığımız tencere ya da fırın temizliği hassas bir temizlik gerektirdiği için burada rahatlıkla sirke kullanabilirsiniz. Kimyasal bir temizleyiciden ziyade sirke, sağlık açısından daha uygun bir üründür.

Burada ise yapmanız gereken, ılık bir su ile sirkeyi karıştırın. Bu hazırladığınız karışımı boş bir sprey şişesi var ise daha kullanışlı olur, sprey şişesine koyun ve fırınınızda kalmış yerleşmiş yağ lekelerinin üzerine sıkın ve bekletin. Bu şekilde 15 dakika bekleyen yanıklar yumuşamaya başlayacaktır. Sonrasında ise süngerin sert tarafı ile ovalayarak lekeyi çıkarabilirsiniz.

2-)Kabartma Tozu Kullanımı

Buradaki yöntem ise çok kullanışlıdır ve her zaman kullanabilirsiniz. Yine doğal bir yöntemdir. Kabartma tozu ile suyu bir kap içinde karıştırmalısınız. Bu karışımın kıvamı cif kıvamı gibi olmalıdır. Sonrasında elde ettiğiniz karışımı fırının yağlı bölgelerine hatta fırın camına dahi sürebilirsiniz.

Bu şekilde fırınınızı 1 gün kadar bekletin. Bu bekleme işlemi sonunda ise fırınınızdaki kabartma tozlu karışımı donmuş olacağından dipten olmayacak şekilde soyun ve üzerine sirke damlatın. Eğer sprey şişesine koyabilme ihtimaliniz varsa daha basit bir işleme dönüşecektir.

Son olarak sirkeyi döktükten sonra 15 dakika kadar da bu şekilde bekletin ve sonra silip durulayabilirsiniz. Burada eğer köpürme gibi bir durum olursa, özellikle sirkeyi döktükten sonra korkmayınız. Köpürmesi olasıdır. En sonunda fırınınız tertemiz olacaktır.

Etiketler:

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git