Bilgi Yeriniz

Vişne Reçeli Sulu Olursa Ne Yapılmalı?

30.07.2018
7.011
Vişne Reçeli Sulu Olursa Ne Yapılmalı?

Günümüzde birçok meyvenin hatta sebzenin reçelleri yapılmaktadır. Fakat vişne reçeli en bilinen reçeller arasındadır. Kahvaltılarda sofranızı süsleyen vişne reçelini, marketlerden alarak ya da evinizde de yapabilirsiniz.

Evde vişne reçeli yapımına dikkat etmeniz gereken bazı işlemler vardır. Bu işlemlere dikkat ettiğiniz takdirde, ilk defa reçel yapıyor olsanız bile doğru kıvamı yakalayabilirsiniz. Ayrıca bu işlemler yalnızca vişne reçeli değil, diğer reçellerde de uygulayabilirsiniz. Eğer reçelinizde herhangi bir kıvam sorunu yaşarsanız da sakın üzülmeyin ve çöpe atmak yerine sorunu çözmeyi deneyin. Reçellerde oluşan kıvam sorunu çok normaldir. Bunun önüne nasıl geçileceğini, reçel kıvamında nelere dikkat edilmesi gerektiğini yazımızın ilerleyen kısımlarında ayrıntılı olarak ele alınmaktadır.

Doğru Vişne Reçeli Kıvamı İçin Neler Yapılmalıdır?

Doğru vişne reçeli ve diğer reçel kıvamları için, meyve ve şeker oranı dikkat edilmesi gereken ilk adımlardan biridir. Eğer meyve fazla şeker az ise reçelinizin kıvamı daha sıvı olacaktır. Bu nedenle en az meyve miktarı kadar ya da 1’e 1,5 buçuk oranı ile reçel yapılmalıdır. Yani bir kilo vişneye bir buçuk kilo şeker kullanılmalıdır.

Gerekli vişne ve şeker oranını ayarladıktan sonra vişne sulu bir meyve olduğu için eğer bir gece şeker ile beraber bekletilirse, hem kıvamının oluşmasını sağlayan madde açığa çıkacak hem de vişneler suyunu salacaktır. Fazla sulu meyvelerin hepsinde 1 gece bekletme adımı uygulanmalıdır. Böylece reçelinizin kıvamının oluşması için kaynatmadan önemli bir adım atmış olursunuz.

Vişne Reçeli Kaynama Sırasında Sıvı Kalmış İse Ne Yapılmalıdır?

Eğer bu adımları uygulamadan önce reçeliniz çoktan kaynatma sırasında sıvı kalmış ve istediğiniz kıvama ulaşmamış ise yapmanız gereken işlemler oldukça basittir. İlk olarak reçelinizin kıvamını bir tabağa alıp dağılıp dağılmaması ile ideal kıvamı yakalayıp yakalamadığınızı test etmeniz gerekir. Eğer çok sıvı kalmış ise aşağıdaki yöntemleri uygulayarak vişne reçelinizin kıvam kazanmasını sağlayabilirsiniz.

1-)Elma

Sıvı kalan reçelleriniz için elma dilimi kıvamın koyulaşması için kurtarıcı rolünü oynar. Eğer kaynama esnasında reçelinizin cıvık kaldığını fark ettiyseniz, 1 tane elma dilimini reçelin içerisine ekleyerek koyulaşmasını sağlayabilirsiniz. Biraz elma dilimi ile pişirdiğiniz reçelin kıvamı istediğiniz hale gelecektir. Eğer elma dilimi eklediğiniz reçel soğuduktan sonra çok koyulaşırsa biraz limon suyu koyarak da bu durumu çözebilirsiniz.

2-)Mikrodalga

Eğer reçeliniz kaynama sırasında gayet normal fakat soğuduktan sonra sıvı bir hal aldıysa, mikrodalgada 4 ile 5 dakika arasında pişirerek de eski kıvamına dönüşmesini sağlayabilirsiniz.

3-)Güneş

Evinizde mikrodalga yoksa ve ek malzeme kullanmak istemiyorsanız, beyaz renkli bir tülbentle üzerini kapatıp bir gün boyunca güneşte bekleterek de kıvamının koyulaşmasını sağlayabilirsiniz.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.