Vileda Paspası Nasıl Temizlenir?

Vileda Paspası Nasıl Temizlenir?
16 Mayıs 2018 tarihinde eklendi, 3.371 kez okundu.

Temizlikte süpürgeden sonra gelen ilk adım, yerleri paspaslamaktır. Ev iyice süpürülmüş olsa dahi, süpürgeden sonra havadaki tozlar yere inebilir, camlar açıksa başka yerlerden tozlar sürüklenebilir. Vileda paspası ise bu noktada devreye girer. Süpürgenin üzerine zeminde bir cila işlevi görür. Zemindeki tozu da en aza indirger. Vileda paspasının suyunda bir de yüzey temizleyici varsa, iç mekanda ferah bir koku yaratır.

Süpürgeyle alınamayan saçlar, tozlar, gözden kaçan kirler daha sonrasında vileda paspası ile yerler silinirken, paspasa takılabilir. Ve paspasın suyunu kovasında sıksak dahi bu tozlardan, saçlardan kurtulamayabiliriz. Hatta bir sonraki temizliğe kadar vileda paspası kuruduğunda dahi onlar içerisinde kalmış olabilirler. Dolayısıyla iç mekan temizliği kadar vileda paspasının, süpürgenin iç temizliği de önemlidir. Temizlik için kirli bir araç kullanmak istemezsiniz.

Vileda Paspası Nasıl Temizlenir?

Vileda paspası mümkünse her temizlik, kullanım sonrasında yıkanmalıdır. Çünkü temizlenmeyen vileda paspası, yukarıda da bahsedildiği gibi kiri, tozu, biriken saçları içerisinde hapseder ve bir sonraki temizlikte, yerleri temizlemek yerine içerisindeki birikmiş tozlarla daha çok kirletir.

  • Vileda paspası temizlerken ilk yapılacak şey ıslak olan paspası, su temiz akana kadar sıcak suda durulamaktır. Sonrasında fazla suyunu alabilmek adına paspası sıkmanız gerek. Sıktıktan sonra paspasın kuruyabilmesi için mümkünse açık havada beklemesi gerekir. Hatta direkt güneş alırsa çok daha hızlı kuruyacaktır. Paspasınız kuruduktan sonra hijyen için ellerinize bir temizlik eldiveni takıp, paspasın içine hapsolmuş saçı ve kiri temizlemeniz gerekir. Bu işlem paspasın kullanım ömrünü de uzatacaktır.
  • Eğer paspasınız sadece sıcak su ile kirden arındırılmayacak gibi ise ağartıcı kullanmanız gerekecektir. Bu işlemi her evde bulunan çamaşır suyu ile yapabilirsiniz. Dilerseniz çamaşır suyunu direkt olarak paspasın üstüne dökebilirsiniz. Bir süre o şekilde beklettikten sonra da paspası yıkayabilirsiniz. Diğer bir seçenek de vileda kovasının içerisine su ve çamaşır suyunu karıştırıp, paspası onun içinde bekletmek. Bir süre beklettikten sonra yine su ile paspası durulamanız gerekir.
  • Başka bir alternatif de vileda paspasını sopadan ayırmak ve çamaşır makinesinde yıkamak. Bu yöntem, özellikle mikrofiber yapıdaki vileda paspasları için uygun olacaktır. Vileda paspasını çamaşır makinesinde yıkarken de deterjan gözüne kimyasal madde koymanız daha kesin bir çözüm sağlar. Yıkamadan önce paspastaki kiri ve saçları ayıklamanız gerekir. Sonrasında da deterjan gözüne çamaşır suyu ya da başka bir ağartıcı kimyasal ekleyin. Paspası makinede kaç derecede yıkamanız gerektiği konusunda üretici firma ile iletişime geçmeniz gerekebilir.

Etiketler:

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git