Bilgi Yeriniz

Vestiyerdeki Ayakkabı Kokusu Nasıl Giderilir?

28.07.2018
2.590
Vestiyerdeki Ayakkabı Kokusu Nasıl Giderilir?

Gün içerisindeki en iyi arkadaşlarımızdan biri ayakkabılardır. Tabi ki doğru bir tercih yaptıysanız… Toplantılar için gerekli olan rahat topuklu ayakkabılar, koşuşturmalar için gerekli olan şık ve rahat spor ayakkabılar… Rutin hayatımızda belki de evimizden daha çok, ayakkabılarla vakit geçiriyoruz. Ya işimizi kolaylaştırıyorlar ya da ağrı yaparak zorlaştırıyorlar.

Böylesine sık kullandığımız ayakkabılarımızın, sadece görünümlerine ve rahatlıklarına değil, temizliklerine de dikkat etmeliyiz. Aralıksız uzun saatlerce ayakkabı kullanımı mutlaka kokuya sebep olur. Ayakkabı türü, maddesi ne olursa olsun kokuya sebep olur. Deri, keten, spor ayakkabılarınız hangi maddeden yapılmış olursa olsun havayı geçirmiyorsa kötü son kaçınılmazdır. Ayakkabılarınızı düzenli olarak havalandırmalı, imkanınız varsa yıkamalısınız.

Peki ayakkabılarınızı hijyenik kullanmaya özen gösteriyorsunuz diyelim. Vestiyerdeki kokuya engel olamıyorum diyorsanız, aşağıdakileri uyguladığınızda sorunun azalacağını göreceksiniz.

Vestiyer İçin Özel Koku Hazırlanması

  • Biraz karbonatı küçük bir kavanoza ilave edin ve üzerine birkaç damla limon yağı ya da sevdiğiniz herhangi bir kokunun esansını damlatın.
  • Ardından kavanozun kapağı boyutunda bir karton kesin. Daha sonra, kavanoz kapağını da ortasına bu kartonu koyabilecek şekilde kesin.
  • Karton parçasında birkaç delik oluşturun. Büyük veya küçük olabilir. Böylece oluşturduğunuz kokuyu, vestiyerin istediğiniz bir bölümüne koyabilirsiniz.

Ayakkabı Kokusu Nasıl Giderilir?

  • İlk olarak her gün kapalı ayakkabı giymekten kaçınmalısınız. Özellikle yaz aylarında açık ayakkabıları tercih etmelisiniz.
  • Sodyum bikarbonat nemi ve kokuyu hapsetme özelliği ile bilinir. Kullanmadığınız süre zarfında, ayakkabınızın içine biraz sodyum bikarbonat ekleyip gece boyunca bekletebilirsiniz. Böylece ertesi gün ayakkabınızı kokusuz kullanabilirsiniz.
  • Eve geldiğinizde ayakkabınızın içerisine biraz talk pudrası veya bebek pudrası dökebilirsiniz. Böylece hem ayaklarınızın terlemesini önleyecektir, hem de ayakkabı kokusunu. Giymeden önce pudrayı ıslak bir mendil yardımıyla temizleyebilirsiniz.
  • Lavanta, adaçayı, portakal kabuğu, mandalina kabuğu ya da greyfurt kabuklarını ayakkabınızın içerisine koyarak bekletebilirsiniz.
  • Ayakların terlemesi, ayakkabıların kokusuna sebep olan başlıca nedenlerden biridir. Kalitesi, markası ne olursa olsun mutlaka her ayakkabı koku yapar. Bazı ayakkabıların diğerlerine göre daha kötü kokmasının sebebi ise içerisinde bulunan tabanlardır. Bazı iç tabanlar diğerlerine göre daha çok ter tutar ve daha kötü kokuya sebep olur. Bu nedenle iç tabanları da sık sık değiştirmelisiniz.

Ayakkabı kokularını önlemek için yukarıda bütün maddeleri uyguladıysanız ve sorun hala devam ediyorsa bir hekime başvurmanızda fayda vardır. Uzun süre devam eden ayak kokuları, bakteri üretimine sebep olur ve zamanla ayak hastalıklarına zemin oluşturabilir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.