Bilgi Yeriniz

Duvar Kabarması Nasıl Önlenir?

03.05.2018
3.256
Duvar Kabarması Nasıl Önlenir?

Evlerde ve özellikle de nemli olan banyo ve mutfak gibi alanlarda duvar kabarması sorunu sıklıkla ortaya çıkmaktadır. Daha çok rutubeti yüksek olan evlerde ortaya çıkan duvar kabarması sorunu bazı yöntemlerle önlenebilmektedir. Ancak bunun için öncelikle kabarmaya yol açan nedenlerin tespit edilmesi ve bunlara karşı önlem alınması gerekmektedir.

Duvar Neden Kabarır?

Duvar kabarmasına neden olan faktörler şöyle sıralanabilir:

 • Duvarda kullanılan boyanın kalitesiz olması,
 • Binanın dış cephesinde iç duvar boyasına ulaşan nem,
 • Boyanın hatalı şekilde uygulanması,
 • Nem sorunu giderilmeden boya uygulanması,
 • Duvar yüzeyinin boya öncesinde hazırlanmamış olması,
 • İzolasyon hataları.

Evde yeni bir boyama işlemi sonrasında ortaya çıkan duvar kabarması sorunu, eski boya ile ilgili olabilmektedir. Daha önce duvarlara uygulanan boyanın cinsi ve kalitesi gibi özelliklerinin bilinmesi, etkili çözümler üretilebilmesi için gereklidir. İlk boyamadan farklı bir boya kullanılacağı zaman ilk olarak bir astar uygulaması yapılmalıdır. Aksi halde yeni boyada yer yer kabarmalar ortaya çıkabilir. Astar ise doğru şekilde uygulanmalıdır.

Duvarda kabarma sorununa yol açan etmenlerden bir tanesi de, izolasyonda kullanılan malzemelerin yeterli olmaması ya da hatalı uygulama yapılmasıdır.

Duvardaki Kabarma Nasıl Giderilir?

 • Duvar kabarmasını önlemenin en önemli yolu, uygulanacak olan boyanın düzgün olmasıdır. Boya uygulamasında boya iyi bir biçimde inceltilmeli ve çok iyi bir şekilde karıştırılmalıdır. İnceltilme işlemi uygulanmazsa, boya kısa bir süre içinde çatlayabilir ve kabarma ortaya çıkabilir.
 • Boya kadar önemli olan bir başka nokta ise, astar katının uygulanmasıdır. Astar kullanımı, uygulanacak olan boyanın çok daha pürüzsüz görünmesini sağlar. Aynı zamanda çatlakların ve duvarda kabarmaların da oluşmasını önleyecektir.
 • Duvarda kabarma sorununa yol açan en önemli faktörlerden bir tanesi, evdeki ya da kabarma olan duvardaki rutubet sorununun ortadan kaldırılmasıdır. Su tesisatında bir sorun oluşması, boru patlaması gibi durumların ortaya çıkması halinde, duvar boyasında kabarma ve dökülmeler ortaya çıkmaktadır. Su tesisatı sorunlarının giderilmesi bu aşamada son derece önemlidir.
 • Yeni binalarda da duvarda kabarma sorunu ortaya çıkabilir. Binanın ana yapısı tam olarak kurumadan boya uygulanması halinde, duvar boyası yavaş yavaş kabarabilir ve hatta dökülme gerçekleşebilir. Bunun önlenebilmesi için mutlaka duvar tam anlamıyla oturmuş durumda olmalıdır.
 • Kabarma geniş bir alanda ise, zımpara kullanılarak yüzeydeki kabarmalar temizlenir ve daha sonra astar uygulanır. Ve duvar yeniden boyanır.
 • Tavanda oluşan kabarma ve boya dökülmelerinin nedeni de rutubettir. Bunun önlenebilmesi için hasarlı olan baca değiştirilmelidir. Bu işlem bireysel olarak zorlayıcı olacağından, profesyonel yardım alınması tavsiye edilir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.