Tuzlu Kurabiye Kaç Dakikada Pişer?

Tuzlu Kurabiye Kaç Dakikada Pişer?
16 Ağustos 2018 tarihinde eklendi, 1.993 kez okundu.

Kurabiye, yapımı oldukça basit olan bir unlu yiyecektir. Tatlı, tuzlu gibi birçok çeşidi bulunur. Pastanelerde alınabileceği gibi evde de kolaylıkla hazırlanabilir. Yapılan kurabiyenin çıtır çıtır tadı ya da ağızda dağılan yumuşak tadı tamamen pişirilme süresine bağlıdır. Pişirilme süresine dikkat edildiği sürece kurabeyiler istenildiği gibi pişirilebilir.

Kurabiye Fırında Ne Kadar Sürede Pişer?

Kurabiyeler istenilen şekil verilip tepsiye dizildikten sonra tepsi önceden ısıtılmış fırına yerleştirilir. Eğer ısıtılmış fırın 180 derecede ise kurabiyeler ortalama 25-30 dakika kadar sürede pişer. Ama fırın önceden 200-220 derecede ısıtılmış ise kurabiyeler 15-20 dakika gibi daha kısa sürede fırından çıkarılmak için hazır hale gelecektirler. Bu süreler her kurabiye için aynı olmayabilir.

Kullanılan malzemelerle birlikte kurabiyenin istenilen yumuşaklık ya da sertlik oranıda pişme süresini etkiler. Eğer kurabiyelerin yumuşak olması isteniyor ise 180 derecede daha uzun sürede pişirilmelidir. Fakat kurabiyeler daha çıtır çıtır olsun isteniyor ise 200-220 gibi derecelerde daha kısa sürede pişirilerek istenilen kıvam ve çıtırlık elde edinmiş olur. Fakat eğer kurabiye herhangi bir tariften bakılarak yapılıyor ise o tarifte hangi derecede ve ne kadar sürede pişirilmesi gerekiyor ise o adımlara uyarak kurabiye yapılmalıdır. Aksi takdirde istenmeyen sonuçlar olabilir.

Kurabiye Yapımında Bilinmesi Gerekenler Nelerdir?

  • En önemli adım kurabiyeleri fırına direkt atmaktır. Kurabiyeler fırına yerleştirilmeden önce fırının önceden ısıtılmış olması gerekmektedir. Çünkü eğer kurabiyeler fırına yerleştirildikten sonra fırındaki ısı arttırılır ise kurabiyelerin ilk önce dış kısmı pişmeye başlar. İç kısmı istenildiği gibi pişene kadar da kurabiyelerin dışı yanmış olur.
  • Eğer yapılan kurabiyenin ağızda dağılması isteniyor ise birkaç şeye dikkat edilmesi gerekmektedir. Kurabiye hamurunun içine eklenen un miktarı ne kadar fazla olur ise kurabiye o kadar sert olacaktır. Bu neden ile kurabiye hamurunun içerisine eklenen un miktarına dikkat edilmesi gerekmektedir.
  • Kurabiye hamurunda kullanılacak malzemeler oda sıcaklığında olmalıdır. Buzdolabından çıkarıldığı içi malzemelerin arasına eklenmemelidir. En azından malzemeler 3-4 saat önceden dolaptan çıkarılmalıdır.
  • Eğer kurabiyelerin ağızda dağılması isteniyor ise kullanılan yağa dikkat edilmesi gerekir. Aslında margarin de istenilen beklentiyi çok güzel karşılayacaktır. Ama margarin yerine tereyağı kullanımı hem daha faydalı hem de daha güzel bir sonuç elde edilmesini sağlayacaktır.
  • Kabartma tozu kullanımı kurabiyeyi daha kabartıp şekillendirdiği için daha yumuşak bir tat olacaktır.
  • Kurabiye hamurundaki en önemli malzeme kuru malzemelerdir. Kuru malzemeler eklenerek ilave edilmelidir. Eğer kurabiye hamuruna kakao eklenecek ise ne kadar kakao ekleniyor ise ona göre kullanılan un miktarı azaltılmalıdır. Yoksa kurabiyeler istenildiğinden daha sert olabilir.

Etiketler:

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git