Tül Perde Yıkamanın Püf Noktaları

Tül Perde Yıkamanın Püf Noktaları
23 Mayıs 2018 tarihinde eklendi, 1.338 kez okundu.

Tül perdelerin yıkanması her daim zahmetli bir iş olarak görülür ve kimse bu işi yapmak istemez. Bunun nedenlerinden bir tanesi, elde edilen sonucun beklendiği gibi olmamasıdır. Tül perdelerin yıkanması sırasında dikkat edilmesi gereken bazı noktalar vardır ve bunlar uygulandığında tül perdeler hem ilk günkü kadar temiz hem de beyaz olacaktır.

Tül Perde Yıkamanın Püf Noktaları Nelerdir?

1-)Yıkama Koşulları

Tül perdelerin uygun yıkama koşullarında yıkanması çok önemlidir. Yıkama koşullarının uygun olmaması sonucunda kumaşta deformasyonlar meydana gelebilir. Genellikle bir tül perdenin hangi sıcaklıkta ve hangi programda yıkanması gerektiği gibi bilgiler etiketinde yer almaktadır. Eğer perdede bir etiket bulunmuyor ya da yıkama talimatı bulunmuyor ise, perdelerin soğuk suda yıkanması gerektiği unutulmamalıdır. Sıcak su tül perdenin kısalmasına ve bozulmasına yol açabilmektedir.

Ayrıca yıkama talimatında elde yıkama yazan perdelerin kesinlikle çamaşır makinesine atılmaması gerekmektedir.

2-)Yıkama Öncesi

Tül perdelerin yıkanması öncesinde, özellikle sararmış ve kirlenmiş olan perdelerin, yıkanması öncesinde ılık suda bir gece bekletilmesi, kirlerin yumuşamasını ve kabarmasını sağlayacaktır. Daha sonra perdeler rahatlıkla çamaşır makinesinde yıkanabilir.

  • Yıkama işlemleri esnasında iki adet küp şeker kullanımı da tül perdelerin çok daha beyaz olmasını sağlayacaktır.
  • Tül perdelerin yıkanma aşamasında çok daha beyaz olması için deterjan gözüne bir miktar karbonat da konabilir. Yıkama öncesindeki bekletme suyuna da karbonat eklenebilir.
  • Çamaşır makinesinde yıkarken, sıcak su kullanımından kaçınılmalıdır. Sıcak su perdenin daha fazla yıpranmasına ve kırışmasına neden olacaktır. En fazla 30 derecede ve narin programda yıkanması gerektiği unutulmamalıdır.
  • Elde yıkanacak olan tül perdelerin daha rahat şekilde yıkanabilmesi için küvet ya da duşa kabin kullanılabilir. Ancak deterjan kullanımının makineden yıkamaya göre biraz daha fazla olması gerekmektedir.
  • Sararan perdelerin beyazlatılması için ilk olarak tül perdeler deterjanlı suda yıkanmalıdır. Daha sonra 2 saat kadar amonyaklı suda bekletilen tül perdeler durulanmalı ve güneş altında asılarak kurutulmalıdır.

Tül Perde Yıkarken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Sararmış olan tül perdelerin beyazlatılabilmesi için bir bez içine yumurta kabukları konur ve bu kabuklar tülün ıslatıldığı suya konulur. Yumurta kabukları, tül perdenin ıslanma süresi boyunca leğende kalmalıdır. Daha sonra birkaç saat bu şekilde bekletilen perdeler makinede yıkanabilir.

Tül perdeler yıkandıktan sonra kırışık kalabilmektedir. Özellikle de düz ve desensiz olan tüllerde bu durum çok daha belirgin bir biçimde ortaya çıkmaktadır. Bu durumda çamaşır makinesinin sıkma devri 400 devre ayarlanmalıdır. Sıkma işlemi sonrasında perdeler nemli kalacaktır, bu şekilde kornişlere geçirilmelidir. Bu şekilde asılan perdeler kendi ağırlığı ile kırışıksız olarak kuruyacaktır.

Etiketler:

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git