Bilgi Yeriniz

Taze Somon Balığı Nasıl Anlaşılır?

17.05.2018
4.297
Taze Somon Balığı Nasıl Anlaşılır?

Somon balığı diğer balık çeşitlerine nazaran, omega 3 ve protein bakımından oldukça zengindir. Tüm balıklarda olduğu gibi, somon balığında da bulunan faydalı tüm besinleri en yüksek oranda alabilmek için balığın taze tüketilmesi fazlasıyla önemlidir. Bu nedenle de somon balıklarını mevsimlerinde tüketmek dikkat edilmesi gereken bir noktadır.

Somon balığı ya da diğer tüm balıkların taze yenilmesi hem sağlık açısından hem de balığın içerisindeki zengin vitamin ve minerallerden yararlanmak açısından büyük önem taşımaktadır. Çoğu zaman balığın taze olmaması, çocukların ve diğer kişilerin zehirlenmesine sebep olabilmektedir.

Somon ülkemize ithal edilerek gelen balıklardan bir tanesidir. Bu balık çok eskiden beri var olmadığı için tazeliği konusunda bilgi edinmek bazen zor olabilmektedir. Somon balığının taze olup olmadığını anlayabilmek için aşağıdaki noktalara dikkat edebilirsiniz.

Somon Balığının Tazeliğini Anlamanın Yolları Nelerdir?

1-)Somon Balığının Rengine Dikkat Edin

Somon balığı ve diğer balıkların taze olup olmadığını anlamanın en temel ve kolay yollarından bir tanesi balığın rengidir. Balığın renginin soluk olması çoğu zaman bayat olduğunu göstermektedir. Somon balığının iç kısmının hafif pembemsi ve turuncu renge dönük olması balığın taze olduğunun göstergesidir. Ayrıca balığın pullarının canlılığı da tazeliği hakkında bilgi vermektedir. Pulların renklerinin solması, matlaşması balığın bayatladığının göstergesi olabilmektedir.

2-)Somon Balığının Kokusuna Dikkat Edin

Balığın bozuk olduğu ya da olmadığı genelde direkt olarak kokusundan anlaşılabilmektedir. Hava şartlarına da bağlı olarak balığın bozulması ya da bayatlaması sonucunda balıkta hoş olmayan ve insanı oldukça rahatsız eden bir koku meydana gelmektedir. Bu kokuyu genellikle çok kolay bir şekilde fark edebileceğiniz gibi hiç koku duymasanız bile yine de balığın ele alınarak yakından koklanması ve şüpheli bir durum olması durumunda kesinlikle somon balığının alınmaması tavsiye edilmektedir.

3-)Somon Balığının Dokusuna Dikkat Edin

Her balıkta olduğu gibi somonda da bayat olması halinde dokusunda, özellikle pullarına dokunduğunuzda fark edebileceğiniz batıklar olmaktadır. Fakat balığa dokunarak bozuk olduğunu anlamak genelde zor bir yöntemdir.

4-)Somon Balığının Tadına Dikkat Edin

Balığı alırken renginde ve kokusunda herhangi bir bozulma fark etmediniz ve pişirdiniz. Yine de dikkat etmek gerekir, somon balığı oldukça lezzetli bir balık türüdür. Eğer yemeye başladığınızda tadında farklılıklar görüyorsanız, acımsı bir tadı var ise yemeyi bırakmanız gerekmektedir. Bayatlamış balık tüketimi biraz önce de bahsettiğimiz gibi insan sağlığı açısından oldukça tehlikelidir. Zehirlenmeler meydana geldiği gibi daha ciddi rahatsızlıklara sebep olabilmektedir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.