Taze Nane Nasıl Kurutulur?

Taze Nane Nasıl Kurutulur?
27 Temmuz 2018 tarihinde eklendi, 856 kez okundu.

Nane, neredeyse her yemekte ve salatalarda rahatlıkla kullanılabilen, oldukça yararlı bir bitkidir. Taze olarak toplanan nanenin kurutulduğunda ilaç etkisi vardır. Taze naneyi kurutmak ise aslında sanıldığı kadar meşakkatli bir işlem değildir.

Naneyi taze hali ile rahatlıkla tüketebileceğiniz gibi kuruttuğunuz zaman da yine tüketebilir ve daha uzun süre saklayabilirsiniz.

Taze Nane Nasıl Kurutulur?

Naneyi kuruturken yanlış yapılan birkaç uygulama vardır. Bu uygulamalardan da bahsederek, doğru bir şekilde nane kurutmanın adımlarını aşağıda bulabilirsiniz.

1-)Naneyi Temizlemek

Toplamış olduğunuz naneleri ilk önce varsa çürüklerden, böceklerden ve topraktan temizlemeniz gerekmektedir. Nane kuruturken, nanenin temiz olması da önemli bir detaydır. Topraktan temizlemiş olduğunuz naneyi, bol su ile yıkayıp iyice temizlenmesini sağlamalısınız. Sonrasında ise bir süzgeç içinde bekletip suyunun iyice süzülmesini beklemelisiniz.

2-)Naneyi Saplarıyla Kurutmak

Taze naneyi kuruturken çoğu kişinin yaptığı küçük ama etkili bir hata vardır. Nanenin yapraklarını ayırıp o şekilde kurutmak. Öncelikle bunun yanlış olduğunu belirtmek isteriz. Bu şekilde kurutmaya çalıştığınız nane direkt olarak kararacaktır. Bunun yerine naneyi sapları ile kurutmayı denemelisiniz. Böylelikle hem nane doğal bir şekilde kurumuş olacak, hem de yeşil rengini koruyacaktır.

3-)Nanenin Kurutulacağı Alan

Naneleri kuruturken direkt olarak güneş ışığı almayan ancak havadar bir alan seçebilirsiniz. Buraya bir gazete kağıdı ya da temiz bir örtü serip, naneleri üzerine yayarak yerleştirebilirsiniz. Bu şekilde naneleriniz sağlık bir şekilde kurumaya başlayacaktır.

Nanenin Faydaları Nelerdir?

  • Nane limonunu hepimiz biliyoruz neredeyse. Bu karışım kimi zaman yanlış rahatsızlıklarda kullanılıyor olsa da, özellikle mide bulantılarında, mideyi oldukça rahatlatan bir içecek haline dönüşebilmektedir. Bu gibi durumlarda rahatlıkla tüketebilirsiniz.
  • Hamilelik ve lohusalıkta tüketilen nane, sütün artmasını sağlamakla birlikte annenin de vücut direncini korumaktadır.
  • Nane için kalp dostu diyebiliriz. Kalp ile ilgili problem yaşayan kişilerin gün içinde nane kaynatıp içmeleri ya da taze nane yemeleri, kalp hastalıklarını büyük oranda azaltmaktadır.
  • Vücudunda çok fazla ödem biriken kişiler için, yine nane, limon, maydanoz ve su ile bir karışım halinde tüketilmesi, vücudun ödem atmasına yardımcı olmaktadır.
  • Saç yapısını güçlendirir.
  • Bağırsakların işleyişini düzenlemektedir.
  • İdrar yolu enfeksiyonu gibi bakteriyel rahatsızlarda, vücutta oluşan bakterilerin dışarıya atılmasını sağlamaktadır.
  • Çok sık kalp çarpıntısı yaşıyorsanız, taze nane ile su karıştırıp içmelisiniz. Bu şekilde kalp ritminizi düzenlemektedir.
  • Nanenin kokusu ve tadı stres azaltıcı ve rahatlatıcı özelliğe sahiptir. Psikolojik olarak çok kaygılı ve stresli biriyseniz, evinizde nane büyütebilirsiniz.

Etiketler:

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git