Taze Midye Nasıl Anlaşılır?

Taze Midye Nasıl Anlaşılır?
14 Mayıs 2018 tarihinde eklendi, 2.088 kez okundu.

Midye, özellikle alkol sonrası çerez niyetine tercih edilen bir yumuşakçadır. Bazı insanların kokusuna bile tahammül edemediği midye, bazı kitlenin de yemekten kendini alı koyamadığı bir besindir.

Denizde kayaların üzerinde yaşayan midyelerin tadı aslında toplandığı derinliğe göre güzelleşmektedir. Fakat maalesef karaya yakın bulunan kayalarda da yaşamasından dolayı özellikle sahtekarların çok fazla dikkatini çekmektedir. Ve bu midyelerin tüketilmesi zehirlenmelere yol açabilmektedir. Ya da midyeler toplandıktan sonra gerekli özen gösterilmediğinden kısa sürede bozulabilecekken satışa sunuluyordur. Bu da zehirlenmelere yol açmaktadır.

Midyenin Taze Olup Olmadığını Anlama Yöntemleri Nelerdir?

Sizlere yenmesi oldukça keyifli olan midyelerin tazeliğini anlamanız konusunda dikkat edilmesi gereken birkaç yöntemden aşağıda detaylıca bahsedilmektedir.

  • Öncelikle midyeyi aldığınız yere dikkat edin. Eğer restoran da yiyorsanız dışarda yediğinize göre daha az riskli olacaktır. Sokak gördüğünüz her yerden yememelisiniz.
  • Midyenin dış yüzeyinin rengine bakın. Eğer soluk bir renge sahip ise muhtemelen bayattır. Keza taze midyeler daha canlı daha albenili durmaktadırlar.
  • Kabuklarının kapalı olduğundan da emin olmanız gerekmektedir. Kendi seçtiğiniz midyeyi yemeye özen gösterin.
  • Eğer sürekli midye tüketen bir insansanız, önce tadına bakın. Tadında her zaman yediğiniz midye tadını alamıyorsanız, yemeyi bırakın. Bu da bozuk olduğunu göstermektedir.
  • Ağırlığına bakın. Eğer midye ağır ise bu da taze olduğunu gösterir. Büyüklüğüne göre içi boşmuş hissi yaratıyorsa muhtemelen bayatlamıştır.

Marketlerde Satılan Midyelerde Dikkat Edilmesi Gerekenler

  • Aldığınız midyenin son kullanma tarihine dikkat etmeniz gerekmektedir. Eğer ambalajın üzerinde son kullanma tarihi yok ise kesinlikle tüketmemeniz gerekmektedir. Bazı tekellerde alkol ile birlikte satılan midyelerin markası, tarihi yoktur. Kesinlikle tüketmemeniz gerekiyor.
  • Midyelerinizi aldığınız zaman çabuk tüketmeye özen gösterin. Midye çabuk bakteri üretebilme özelliğine sahiptir. Bekletmemeye özellikle dikkat etmeniz gerekmektedir.
  • Eğer dondurulmuş olarak almışsanız ve hemen tüketmeyecekseniz, derin dondurucuda muhafaza etmeniz gerekmektedir. Kullanım için dondurucudan çıkardıktan sonra ya hepsini tüketmeniz özen gösterin.
  • Örneğin yine dondurucudan midyenizi çıkardınız, hepsini tavada ısıttınız ve yiyemediklerinizi atmak istemiyorsunuz. Fakat maalesef atmanız gerekmektedir. Dondurucuda saklanıp sonrasında çözülen ve kullanılan hiçbir ürün sağlık açısından tekrar dondurucuya konmamalıdır.

Kendiniz midye topladınız ve pişirmek istiyorsunuz diyelim. Bu durumda da topladığınız midyeleri iyi temizlediğinizden emin olmanız gerekmektedir. Midye de regl olabildiği gibi denizlerde kendisini denizlerde korumak için salgıladığı bir zehir vardır. Bayatlığı dışında genelde bu zehirde zehirlenmelere sebep olabilmektedir. Bu yüzden iyi temizlenmiş olması oldukça önemli bir konudur.

Etiketler:

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git