Bilgi Yeriniz

Fırın İçindeki Koku Nasıl Giderilir?

02.07.2018
2.383
Fırın İçindeki Koku Nasıl Giderilir?

Fırında pişirilen yemekler sonrasında zamanla oluşan ya da fırının kullanılmamasından dolayı meydana gelen kokuları gidermek aslında sanıldığı kadar zor bir işlem değildir. Özellikle fırın kullanıldıktan sonra hemen temizlenmediği ve havalandırılmadığı için oluşan bu kokulardan birkaç yöntem ile tamamen kurtulmak mümkündür.

Fırının İçindeki Kokuları Giderme Yöntemleri Nelerdir?

1-)Kirli Fırın Tepsilerinin Temizliği

Fırınınızı kullandıktan sonra içindeki kirli tepsileri muhakkak çıkarın. Kullanılan tepsilerin fırının içinde kalması fırınınızın kokmasına sebep olacaktır.

2-)Havalandırma

Yiyeceğiniz kapalı bir alanda ve yüksek dereceli ısıda piştiği için tüm koku içeriye hapsolmaktadır. Pişen yiyeceği fırından aldıktan sonra fırını havalandırmadan kapağını kaparsanız, bu içerideki kokunun bekledikçe değişmesine ve rahatsız edici olmasına neden olur. Fırını havalandırmak bu yüzden oldukça önemlidir. Fırını kullandıktan sonra hem içinin soğuması hem de kokunun dışarı çıkması için havalandırmalısınız.

3-)Fırın Temizliği

Fırınınızı bir süre havalandırdıktan sonra çok fazla beklemeden temizlemeniz gerekmektedir. Her ne kadar havalandırsanız da uzun süreli beklemelerde, fırının içinde kalan yağ ve yemek artıkları bakteri oluşumuna sebep olacaktır. Bunun dışında yine fırının temizliğini geciktirdiğiniz zaman lekelerin kurumasına sebep olacağınızdan, temizleme sırasında da zorluk yaşayabilirsiniz.

Fırının temizliği kadar neyle temizlediğinizde oldukça önemli bir detaydır. İçinde gıdalar pişirildiği için kullandığınız temizleyicilere de mümkün olduğunda özen göstermeniz gerekmektedir. Fırın temizliğinde çamaşır suyu gibi ağır ürünler kullanmaktan ziyade doğal ürünleri tercih etmeniz daha doğru olacaktır.

4-)Koku Giderici Gıdalar

Fırını temizledikten sonra hala kokmaya devam ediyorsa, yine birkaç ürün ile bu kokuyu kolaylıkla giderebilirsiniz.

Koku Giderici Gıdalar Nelerdir?

  • Temizlediğiniz fırının içine bir fincan Türk kahvesi yerleştirmeniz, kahvenin kötü kokuyu çekmesine neden olacaktır. Fırınınızın kahve kokmasını sağlamaktadır.
  • Yine temiz fırını yaklaşık 2 dakika boyunca belli bir derecede ısıttıktan sonra fırının içine bir kasenin içinde su ve sirke karışımını koyarak 1 saat kadar bekletmeniz yine içerdeki ağır kokunun giderilmesinde oldukça fayda sağlayacaktır.
  • Yine fırını temizledikten sonra portakal ya da limon kabuklarını fırının içine koyun ve 2 dakika kadar 180 derecede fırını çalıştırın. Portakal ve limon kabukları belirli bir ısıya maruz kaldığı zaman, diğer kokuları bastırabilme özelliği vardır. Bu şekilde içerideki kötü kokuları oldukça doğal bir şekilde yok edebilirsiniz.
  • Koku gidermede karbonat da oldukça etkilidir. İster fırın temizliğinde isterseniz de koku gidermek için karbonat tercih edebilirsiniz. Nemli bir bez üzerine döktüğünüz karbonat ile fırının içini silebilirsiniz. Koku çıkarmak için de yine bir fincanın içine koyduğunuz karbonatı fırınınızın içinde bekletmeniz gerekmektedir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.