Tavuk Gübresi Nasıl Kullanılır?

Tavuk Gübresi Nasıl Kullanılır?
17 Temmuz 2018 tarihinde eklendi, 1.564 kez okundu.

Tavuk gübresi, organik sebze ve meyve üreten kişilerin sıklıkla kullandığı bir gübre çeşididir. Ayrıca çiçeklerde de kullanılabilir. İçerisinde bulunan protein ve mineraller sayesinde bitkilerin güçlenmesini sağlar.

Fakat tek başına kullanılması zarar vereceği için mutlaka diğer gübrelerle karıştırılmalıdır. Aksi halde olumsuz olarak etkilenmelerini sağlar. Tavuk gübresi, diğer gübre türlerine göre daha değerli olduğu için maddi değeri de fazladır. Çoğunlukla diğer gübreler ile karıştırılarak uygulanır.

Uygulayacağınız tavuk gübresinin organik olmasına mutlaka dikkat etmelisiniz. Zira organik olmayan tavuk gübreleri faydalı olmayacaktır. Ayrıca sadece tavuk gübresi kullanılıyor diğer gübrelere ihtiyaç olmaz gibi düşünülmemelidir. Diğer gübrelerin kullanımı da devam edilmelidir.

Tavuk gübresinin 2 çeşidi vardır. Bunlar; yumurta tavuğu ve broiler etlik piliç gübresidir. Yumurta tavuğu gübresi diğer gübrelere göre daha saf olduğu için tercih edilme sebebidir.

Tavuk Gübresi Kullanımı

Tavuk gübresini uygularken iki seçeneğiniz mevcuttur. Bunlardan biri şerbet halinde ya da katı halde uygulayabilirsiniz.

  • Olgunlaşmış tavuk gübresini, çiçeğinizin gövdesinden 7-8 cm kazıp daha sonra toprağa ekleyerek kullanabilirsiniz. Eğer saksılar için uygulama yapmak istiyorsanız, saksının çeperine yerleştirme yaparak tavuk gübresini uygulayabilirsiniz. Böylece her sulama işleminizde gübre köklere ulaşacaktır. Eğer bahçede uygulama yapıyorsanız, tavuk gübresini katı halde, her metrekareye 300 gram olacak şekilde uygulayabilirsiniz. Sulama işlemi gübrenin köke ulaşmasını sağlayacaktır.
  • Şerbet yöntemi de tahmin edeceğiniz üzere sıvı olarak uygulanmaktadır. Şerbeti hazırlamak için bire dokuz oranını kullanmalısınız. Bir birim tavuk gübresi dokuz katı kadar su isteyecektir. Bu karışımı hazırladıktan sonra güneşte 1-2 gün bekleterek şerbetinizin hazır hale gelmesini sağlayabilirsiniz.
  • Bekletme sırasında arada bir karışımı karıştırdıktan sonra şerbeti direkt olarak uygulamak istediğiniz sebze, meyve ya da çiçeğe direkt dökebilirsiniz. Tavuk gübresini aklınıza gelecek her türlü bitkide kullanabilirsiniz.

Tavuk Gübresi Özellikleri Nelerdir?

Diğer yardımcı besinler ve gübreler ile kullanıldığında tavuk gübresi, besinler için besleyicidir. Toprağın dengelenmesinde önemli rol oynar. Kolay olarak temin edebileceğiniz ve eğer tavuğunuz varsa temin etmenize bile gerek kalmayacak bir gübredir. Uyguladığınızda bitkiler üzerindeki etkisi kolay gözlenebilir ve uzun zaman sürer. Diğer gübreler arasından kaliteli bir gübre türüdür.

Tavuk gübresinin bir çuvalı yaklaşık 50 TL’dir. Kullanıldığı andan itibaren toprağı nemli tutmasından dolayı toprağın verimliliğini arttırır.

Patates, soğan, zeytin ve narenciye üretiminde kullanımına sıklıkla rastlanır. Çünkü bu bitkiler için tavuk gübresi çok yarar sağlar. Sadece bitkilerde değil, ağaçların gelişimi için de tavuk gübresi kullanılır.

Etiketler:

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git