Bilgi Yeriniz

Tahin Bozulur mu?

16.08.2018
10.046
Tahin Bozulur mu?

Tahin, susamdan elde edilen yararlı ve besleyici bir gıdadır. Daha çok pekmez ile beraber tüketilmektedir. Kahvaltı sofralarına ayrı bir lezzet katmaktadır. Kek, kurabiye, çörek gibi birçok tarifin de içerisine girebilir.

Tahinin Saklanması ve Bozulma Durumu

Tıpkı diğer ürünlerin saklanma şekli gibi tahinin de içerisinde bulunduğu kabın ağzının sıkı bir şekilde kapanmış olması gerekmektedir. Kap dışarıdan hava almamalıdır. Saklanılan kabın mutlaka hava geçirmez olması ve ürün kalitesinin yüksek olması gerekmektedir. Eğer tahinin içerisinde bulunduğu kap dışarıdan içerisine hava alır ise bakteriler tahine daha çabuk ulaşacaktır ve kabın içerisinde üremeye devam edeceklerdir. Bu durumda tahin bozulacaktır ve yenilemez bir hale gelecektir. Tahinin saklandığı kaptan emin olunup kap güneş görmeyen bir ortamda saklanmalıdır.

İsteğe bağlı olarak tahin buzdolabının içerisinde de saklanabilir. Fakat buzdolabı güneş görmeyen kiler gibi yerlerden daha soğuk olacağından dolayı buzdolabında saklanan tahin daha katı bir halde olacaktır. Diğer ortamlarda saklanan tahinler gibi akışkan olmayacağı göz önünde bulundurularak buzdolabında saklanmalıdır.

Tahinin üzerinde tortu ya da küflenme var ise yenildiğinde tadında herhangi bir ekşime ya da kokusunda herhangi bir değişiklik olduğu düşünülüyor ise tahin bozulmuş olabilir. Bu şekilde olan tahin tüketilmemelidir.

Tahinin Faydaları Nelerdir?

  • Tahin içerisinde bulundurduğu yağlar sayesinde böbreklerin çalışmasına yardımcı olur. Bağırsakta ve midede bulunan gazın giderilmesine yardımcı olur ve hazımsızlık problemlerine iyi gelir. Tüketilen besinlerin daha kolay bir şekilde sindirilmesinde ve içerisindeki besin değerlerinden yüksek oranda faydalanılmasında önemli bir rol oynar.
  • Tahin kansere karşıda iyi bir savunucudur. Hücre yapısını destekleyen tahin hücrenin kanserli hücreye dönüşmemesi için savaşır. Bunun yanı sıra kanser önleyici olduğu gibi kanser olmuş kişilerin de tedavisini destekleyici açıdan kullanılması tavsiye edilir.
  • Tahin damar tıkanıklıklarının giderilmesine yardımcı olarak kan akışının düzene girmesine yardımcı olur. Tahin bu yönü ile kalp ve vücut sağlığı için çok önemlidir.
  • Tahin hastalıklara karşı kullanılan ilaçların vücuda vereceği zararın ortadan kalkmasını sağlar. İlaçlarla birlikte tedavi için kullanılan radyasyonun da vücuda verdiği hasarların giderilmesinde yardımcı olur.
  • Tahin kullanımı böbreklerin düzene girmesini sağlar. Vücutta fazladan birikmiş suyu ve vücuda zarar veren toksinin idrar olarak atılmasında yardımcı olur.
  • Tahin içeriğinde bulunan besinler ve vücudun ihtiyaç duyduğu vitaminler sayesinde vücudun güçlenmesine yardımcı olur. Vücudun güçlenmesini sağladığı gibi kaybettiği enerjiyi de geri kazanmasına yardımcı olur.
  • Tahin günlük tükemi ile beraber zihin açıcı özelliktedir. Zihinsel yorgunlukların giderilmesini sağlar.
  • Tahin yüksek miktarda protein içerir. Protein kas sistemi için önemli bir ihtiyaçtır. Bu nedenle tahin tüketimine özen gösterilmelidir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.