Sütten Tereyağ Nasıl Yapılır?

Sütten Tereyağ Nasıl Yapılır?
31 Mayıs 2018 tarihinde eklendi, 1.203 kez okundu.

Tereyağ birçok kişi tarafından sağlıksız bir yiyecek olarak bilinse de bu konu tartışmaya açıktır. Fakat araştırmalar gösteriyor ki tereyağ tüketen insanların ömrü diğerlerine göre daha uzundur. Diğer yağ çeşitlerine göre insan sağlığı açısından en yararlı yağlardan biri tereyağdır. Birçok tartışmaya konu olan tereyağın ham maddesini sütte bulunan yağ parçaları oluşturur.

İneklerin sütünden elde edilen tereyağı, ot ile beslendikleri için K2 Vitamini’ni içerisinde barındırır. Aynı zamanda farklı yararları olan bütirik asit ve konjuge linoleik asit bünyesinde bulunur. Tereyağı besin programları ile beraber tüketildiğinde, sindirim sistemini direkt etkiler. Bu nedenle doğal tereyağını tüketmek çok önemlidir. Elbette en doğal ve işlem görmemiş olan tereyağını ancak kendiniz yapabilirsiniz.

Tereyağının yapım aşaması çok emek gerektirir ve uzun bir süreçtir. Bundan dolayı, gerçek tereyağ marketlerde çok pahalıdır. Bu kadar çok para vermek istemeyen fakat doğal tereyağı yemek isteyen kişiler için ise adım adım tereyağın elde edilmesini detaylı inceleyeceğiz.

Tereyağ Yapım Süreci

1.Adım: Sütünüzü Kaynatınız

Piyasada satılan paketli sütlerden tereyağ yapımı mümkün değildir. Bundan dolayı kendinize bir sütçü bulmanız gerekecektir. Güvendiğiniz bu sütçüden, bol süt alınız.

Sütü aldıktan sonra içerisindeki mikroplardan kurtulmak için en güzel yöntem kaynatmaktır. Aldığınız sütü kaynatabileceğiniz derince bir kaba veya tencereye koyunuz. Kısık ateşte kaynamasını bekleyiniz. Bu süreçte sık sık sütü kontrol etmelisiniz, çok kolay taşabilir.

2.Adım: Sütün Üstünde Oluşan Kaymağı Ayırınız

Süt kaynadıktan sonra soğuması için ocaktan alınız ve bir kenara ayırınız. Ocağın altını kapatmayı da unutmayınız. Bu sürede süte kesinlikle dokunmamalısınız. İyice soğuduktan sonra da üzerinde oluşmuş kaymağı dağıtmadan dikkatlice alınız. Ayırdığınız bu kaymakları derin bir kabın içerisine koyarak soğumasını bekleyiniz.

3.Adım: Mikser Kullanarak Süt Kaymağını Çırpınız

Derin kapta bulunan soğumuş süt kaymağını mikser ile yaklaşık olarak 5 dakika çırpınız. 5 dakika çırptıktan sonra bir miktar da ılık su ekleyerek mikser ile çırpma işlemine bir süre daha devam ediniz.

Ilık su miktarına, sütün kaymağına göre karar veriniz.

4.Adım: Cam Kavanozlara Aktarınız

Birkaç cam kavanoz hazırlayınız. Mikser ile çırptığınız bu süt kaymaklarını hazırladığınız cam kavanozlara bölüştürünüz. Ardından bu kavanozlara bol miktarda buz ilave ediniz ve kavanozların kapaklarını iyice kapayınız.

5.Adım: Cam Kavanozları Çok Hızlı Çalkalayınız

Son olarak da kavanozları çalkalama şekliniz, tereyağınızın o kadar iyi olmasını sağlayacaktır. Bu işlem sırasında yağın soğuk ile birleşmesiyle ve sütten ayrılma olayından yararlanılır. Sırasıyla bunları yaptıktan sonra hız kaybetmeden oluşan tereyağı ayrı bir kaba koyunuz.

Etiketler:

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git