Bilgi Yeriniz

Susam Nasıl Saklanır?

15.07.2018
3.829
Susam Nasıl Saklanır?

Kullandığımız susam, belli işlemlerden geçirilmiş bir susam bitkisi tohumudur. Uzun zaman boyunca bozulmayacakmış, herhangi bir saklanma koşulu yokmuş gibi dursa da, en nihayetinde bir bitki olduğu için muhafaza koşulları vardır. Diğer ürünlere göre biraz daha rahat saklanabilmektedir, ağır bozulma şartları yoktur fakat dikkat edilmesi gerekmektedir. Bu yazımızda sizlere susamın nasıl saklanma koşullarından bahsedeceğiz.

Susam Nasıl Saklanır?

1-)Susamın Son Kullanım Tarihi

Susamlar çoğu zaman marketten temin edilmektedir ve hepsinin son kullanım tarihi vardır. Susam alırken ilk dikkat etmeniz gereken ayrıntı da son kullanım tarihi olmalıdır. Tarihini geçmiş ya da yaklaşmış olan susamları almamaya özen göstermelisiniz.

2-)Sıcaklık

Susam saklarken çoğu zaman farkına dahi varmadığımız bir ayrıntı da bulunduğu ortamın sıcaklığıdır. Susamı her ortamda saklayamazsınız. Mümkün olduğunca oda sıcaklığı olması gerekmektedir. Buzdolabında saklarsanız aşırı soğuğa maruz kaldığı için yapısı bozulabileceği gibi aynı şey aşırı sıcak ortamlar için de geçerlidir. Bu yüzden mümkün olduğunca 20 derecelik bir alanda muhafaza edilmelidir.

3-)Saklandığı Kap

Susamı saklarken bir diğer önemli ayrıntı ise saklandığı kaptır. Plastik kaplarda korumak yerine hava almayan teneke kutular ya da cam kavanozlar saklama kabı olarak oldukça idealdir. Saklama kabının aynı zamanda hava ile teması kesebiliyor olması da önemli bir detaydır.

4-)Güneş Işığı

Muhafaza ettiğimiz her üründe olduğu gibi susamda da güneş ışığı çok önemlidir. Saklarken direkt olarak güneş ışığına kesinlikle maruz bırakılmamalıdır. Mutfak dolapları susamları saklamak için oldukça ideal bir alandır.

Susamın Bozulduğu Nasıl Anlaşılır?

Susam diğer ürünler gibi kesinlikle tüketilmeyecek şekilde bozulmaz. Fakat uzun süre beklemeye bağlı olarak besin değerlerinde düşmeler gözlemlenebilir. Aynı şekilde uzun bir süre hava ile temas eden susamlar da bayatlamaktadır. Bu bayatlama sonucunda ise susamı tüketirken aldığımız lezzeti alamamamıza neden olmaktadır.

Çok nadir olsa da, susam da böceklenmeler de meydana gelebilmektedir. Fakat bu da güneş ışığına maruz kalmış nemli bir ortamda bulunan susamlar için geçerlidir daha çok. Bu şekilde bir problem yaşamamak adına susam kullanırken pirinç ayıklar gibi susamı da bir tabak içine yayarak incelemekte fayda vardır.

Susamın Faydaları Nelerdir?

  • Susamın içinde protein vardır. Bu protein vücudun enerji üretmesine katkı sağlamaktadır.
  • Susam farkında olunmasa da tokluk hissi vermektedir. Susamlı yiyeceklerin bu yüzden doyurucu özelliği vardır.
  • Sindirim sistemini düzene sokabildiği için ishal ve kabızlık durumlarında sindirim sisteminin sağlıklı bir şekilde çalışmasına katkıda bulunur.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.