Sumak Nasıl Saklanır?

Sumak Nasıl Saklanır?
17 Temmuz 2018 tarihinde eklendi, 1.799 kez okundu.

Baharat kullanımı kişiden kişiye göre değişir. Kimi çok baharat sever, kimisi hiç sevmez. Pul biber, sumak ve kekik en çok tercih edilenlerdir. Bunlar dışında sumak, görüntü olarak pul bibere çok benzeyen bir baharattır. Fakat ekşiyi sevenler sumağı, acıyı sevenler pul biberi tercih eder.

Doğu Anadolu bölgesi dışında diğer birçok bölgede yetişen bu bitki, tuz ile harmanlanarak sumak baharatı haline dönüşür. Özellikle et yemeklerinde, birçok mezede kullanılır. Tercihe göre bazı salatalara da eklenebilir.

Kullanılımı diğer baharatlar ile aynıdır. Boya otu, mavru(ham olmamış meyve) ve tatari gibi daha bir sürü isimle de anılır. İlginç gelebilir fakat pekmez yapımında sumak kullanılır. Sadece baharat olarak değil, renk vermesi amacı ile de kullanılabilir.

Güçlü bir antioksidan kaynağı olan sumağın, aklınıza gelemeyecek kadar çok faydası bulunur.

Bunlardan bazıları:

  • Hazımsızlığı gidermesi,
  • İştah açıcı olması,
  • İshal ve kabızlık gibi sorunlara yardımcı olması,
  • Kandaki şeker oranını dengelemesi gibi maddelerdir.

Sumak Nasıl Muhafaza Edilmelidir?

1-)Ortam Tercihi

Sumağı muhafaza edeceğiniz ortam mutlaka nemsiz bir ortam olmalıdır. Sumak neredeyse bir pirinç kadar nemi çekebilme özelliğine sahiptir. Nemli ortamda bulunan sumak çok kolay bayatlar. Bu nedenle ilk olarak bu koşulun sağlanması gereklidir.

Güneş görmeyen ve sıvı bulunmayan mutfak dolapları ya da kiler gibi ortamlarda saklanması gerekir. Tazeliği koruma noktasında nemin olmaması en önemli maddelerden biridir. Bu nedenle serin, kuru ve güneş ışığı olmayan ortamlarda saklanmalıdır.

2-)Saklama Kabı Kullanımı

Saklama kabının tercihi de ilk koşulu sağlamak için gerekli koşullardan biridir. Çünkü nemi minimuma indirgemek oldukça zordur. Ancak doğru saklama kabı tercihi ile bunu sağlayabilirsiniz. Saklama kabının doğru seçilmemesi durumunda nem oluşup, sumağı etkileyecektir.

Saklama kaplarının cam saklama kapları olması ya da vakumlu saklama poşetlerinin kullanılması iyi bir tercih olacaktır. Uzun süre muhafaza edilmek üzere ilave edilen sumakların kapaklarının kapandığına mutlaka emin olunmalıdır. Plastik saklama kaplarını tercih etmemelisiniz.

Buzdolabında sumağın muhafaza edilmemelidir. Çünkü buzdolabı içerisinde bulunan yiyecek ve içecekler sebebi ile nemli bir ortamdır. Buzdolabı nasıl olsa soğuk, orada da muhafaza edilebilir gibi yanlış fikirlere kapılmamalısınız. Yaz aylarında bile kapağı tamamen kapalı cam saklama kaplarında cam kavanozlarda veya vakumlu poşetlerde gönül rahatlığı ile sumağı muhafaza edebilirsiniz.

Tabii ki serin bir ortam, güneş ışınlarından uzak ve kuru bir ortam gibi koşullarına dikkat edilmesi gerektiği de unutulmamalıdır. Bu koşullara dikkat ederek her türlü baharatı gönül rahatlığıyla saklayabilirsiniz.

Etiketler:

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git