Süet Ayakkabı Yıkanır mı?

Süet Ayakkabı Yıkanır mı?
22 Mayıs 2018 tarihinde eklendi, 1.667 kez okundu.

​Günümüzde deri kadar şık, hoş ve zengin bir görünüme sahip, deriye göre daha az maliyetli diğer bir doku/kumaş türü de süettir. Süet, oldukça sık tercih edilmektedir.

​Süet, kadifemsi, mat bir yapıya sahip olduğu için ayakkabılarda, çantalarda oldukça hoş bir görüntü sağlamaktadır. Ancak bu yapısı, kiri ve ayakkabı üzerinde oluşabilecek çizikleri kolaylıkla belli de eder. Süet, oldukça hassas bir malzeme olduğu için temizliği yapılırken zarar görmemesi için dikkatli olunması gerekir. Süet ayakkabılarınızın kirlenmemesi için düzenli bir bakım yaptığınız takdirde temizliği daha kolay olacaktır.

Süet Ayakkabılar Lekelerden Nasıl Korunabilir?

  • Yeni alınan süet ayakkabılara su geçmemesine dikkat etmeniz gerekir. Evinizde bir leke önleyici sprey bulundurmanız da, leke olduğu zaman pratik bir şekilde yardımcı olacaktır.
  • Her şeyden önce, yeni aldığınız süet ayakkabıların bakım önerileri için üretici firmadan bilgi almanızda ve leke önleyici spreyin kullanım talimatlarını okumak fayda sağlayacaktır.
  • Süet ayakkabılarınızı her kullanımınızdan sonra bir süet fırçası yardımıyla, fazla bastırmadan fırçalamanız temizliğini kolaylaştıracaktır.
  • Süet ayakkabı su aldığında kolay zarar görebileceği için yağmurlu günlerde süet ayakkabılarınızı giymemeye dikkat edin.
  • Eğer süet ayakkabınızda kırmızı şarap, mürekkep gibi zorlu lekeler varsa, kendiniz çıkarmaya çalışırken süetin dokusunu yıpratabileceğiniz için bir ayakkabıcıya verip temizletmek daha doğru olacaktır.

Süet Ayakkabılardaki Kirlerden Kurtulma Yolları Nelerdir?

  • Süet ayakkabınızın dokusuna özel bir temizleme fırçası edinmeniz gerekir.
  • Kirlenmiş süet ayakkabınızı bu özel fırça yardımıyla yavaşça fırçalayın. Fırçayı hep aynı yöne doğru kullanmaya özen gösterin.
  • Süet ayakkabınızda çizik ya da izler varsa, bu genellikle süet dokusu ezildiği içindir. Bu izlerden kurtulabilmek için fırçayla kirlenmiş yerleri, çizikleri ileri geri hareket ettirerek temizleyebilirsiniz.
  • Ayakkabınızdaki çizikler ve izler fırça yardımıyla çıkmadıysa, süet için özel silgileri kullanabilirsiniz. Eğer elinizde süet silgisi yoksa ve ayakkabınızı acilen temizlemeniz gerekiyorsa, alternatif olarak kalem silgisi kullanabilirsiniz.
  • Süet ayakkabınıza düzenli olarak su geçirmeyi ve leke oluşumunu önleyen bir sprey sıkarsanız, ayakkabınızın ömrü uzayacaktır ve her daim temiz görünecektir.

Süet Ayakkabı Yıkanır mı?

​Süet ayakkabı, çok su aldığı takdirde rengini kaybedebilir, ayakkabının özelliği bozulabilir. Ancak eğer hafif bir su dökülmesi olduysa, su lekeleri oluştuysa yapacağınız basit bir temizlik yöntemi var. Bu yöntem de ayakkabınızı su ile temizlemektir.

​Bir kaseye su doldurup, süet fırçası yardımı ile ayakkabınızı tamamen nemli olacak şekilde ıslatmanız gerek. Ancak ayakkabıyı yağmurda ıslanmış kadar nemli hale getirmemeye de dikkat edin. Sonrasında temiz bir bez ya da sünger yardımı ile nemin fazlasını alın. Bu işlemi uygularken ayakkabının her yerinin aynı seviyede nemli olmasına özen gösterin.

​Ayakkabı nemlendikten sonra içini kağıt havluyla doldurup, kuruması için hava alan bir yere koyun. 1 gece bu şekilde bekletin. Ertesi gün bir süet fırçası ile ayakkabıyı nazikçe fırçalayın. Bunun ardından su lekeleri gitmiş olacaktır.

Etiketler:

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git