Sucuk Kokusu Nasıl Geçer?

Sucuk Kokusu Nasıl Geçer?
9 Mayıs 2018 tarihinde eklendi, 2.373 kez okundu.

Sucuk, hem kahvaltılarda hem de çay saatlerinde sık sık tüketilen ve oldukça da lezzetli bir et ürünüdür. Yemesi güzeldir ancak sonrasında ortaya çıkan koku dayanılmaz bir hal alabilir ve kişileri rahatsız edebilir. Bazen oku günlerce mutfaktan çıkmayabilir. Aynı şekilde içerisinde sarımsak ve baharatlar bulunduğu için tüketen kişilerde de ağızda yoğun bir sucuk kokusu ortaya çıkabilir.

Ağızdaki Sucuk Kokusu Nasıl Geçer?

Yalnızca sabah saatlerinde tüketilse bile gün boyu devam edebilen sucuk kokusu sosyal hayatı olumsuz etkilemektedir. Özellikle de kalabalık bir mekanda çalışan ya da resmi toplantılara katılması gereken kişiler için bu durum oldukça can sıkıcı bir hal alabilir. Sucuk kokusunun ağızda kalıcı olmaması için mutlaka sucuk tüketiminden sonra dişler fırçalanmalı, tuzlu su ya da özel ağız bakım ürünleriyle gargara yapılmalıdır. Gargara aynı zamanda ağzı içi bakterilerinin giderilmesi için de oldukça önemli ve düzenli yapılması gereken bir uygulamadır. Fakat etkisi oldukça kısa sürer. Bu nedenle başka yöntemler denenmelidir.

Ağızda oluşan kokunun giderilmesi için aromalı baharatlardan da yararlanılabilir. Karanfil çiğnemek daha uzun bir süre kokunun giderilmesini ve nefesin taze kokmasını sağlayacaktır. Taze zencefil çiğnenerek de kokunun gitmesi sağlanabilir. Bunlara ek olarak, maydanoz çiğnemek genel olarak tüm ağızda oluşan kötü kokuların giderilmesini sağlamaktadır. Nefesin tazelenmesini ve temizlenmesini sağlar.

Dolaptaki Sucuk Kokusu Nasıl Geçer?

İçerisinde birçok baharat bulunan sucuk, dolapta beklediğinde kokuya yol açabilir. Erzak dolabında değil de buzdolabında bekletilmesi ise, buzdolabında rahatsız edici bir koku oluşmasına yol açabilir. Bu korkunun giderilmesi için şu yöntemler kullanılabilir:

  • Kesilmiş yarım limon, kokunun buzdolabından giderilmesini sağlar.
  • Bir kabın içine konulacak bir miktar karbonat buzdolabı rafına koyulduğunda, birkaç saat içinde kokunun yok olduğu görülecektir.
  • Bir miktar sütün ağzı açık biçimde buzdolabına koyulması da sucuk kokusunun ortadan kalkmasını sağlayacaktır.
  • Bunlara rağmen sucuk kokusu buzdolabında yer etmiş ve gitmemiş ise bir başka yöntem olarak bir kabın içine konan su ve sirke ile buzdolabı raflarının silinmesi de kokunun yok edilmesini sağlayacaktır. Sirke aynı zamanda antibakteriyel özelliği ile buzdolabı raflarının pırıl pırıl olmasını da sağlayacaktır.

Mutfaktaki Sucuk Kokusu Nasıl Geçer?

Sucuk pişirildikten sonra mutfağa sinen ve geçmek bilmeyen kötü kokunun giderilmesi için mutfak birkaç saat için havalandırılmalıdır. Özellikle karşılıklı olarak kapı ve pencere açılarak mutfakta hava sirkülasyonu oluşması sağlanmalıdır. Havalandırma işlemine ek olarak sucuğun pişirilmesi sırasında mutlaka aspiratör açık konumda bulunmalıdır. Kokuyu büyük oranda çeken aspiratör, pişirme sonrasında ortaya çıkan kokuyu büyük oranda yok edecektir.

Etiketler:

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git