Sprey Boya Duvardan Nasıl Çıkar?

Sprey Boya Duvardan Nasıl Çıkar?
22 Mayıs 2018 tarihinde eklendi, 1.718 kez okundu.

​Sprey boyalar en az diğer boyalar kadar kalıcılığa ve aynı görünüme sahipken, kullanımları da oldukça rahattır. Bu sebeple, örneğin duvarınıza kendi renginden başka bir renk boya bulaştıysa o bölgeyi tekrar badanalamak yerine, küçük alanları boyamak için odanızın duvarlarını başka renk boyalarla süslendirmek istiyorsanız, sprey boyaları tercih edebilirsiniz. Sprey boyanın otomotiv sanayisinde kullanımı da oldukça yaygındır, birçok alanda kullanılabilir bir malzemedir.

​Sprey boya, kullanımı rahat olduğu kadar boyama işlemi sırasında etrafı da batırabilir, duvarlarda leke oluşumu yapabilir, kıyafetlere ve çevredeki eşyalara sıçrayabilir. Geçici olmayan sprey boya lekelerini çıkarmak da bir hayli zahmetli olabilir. Böyle bir durumda hızlı hareket edilmeli ve bu lekelerden hemen kurtulmaya çalışılmalıdır. Eğer sprey boya kurumuş olursa, lekeleri çıkarmak çok daha zor olabilir.

Sprey Boya Duvardan Nasıl Çıkar?

​Sprey boya lekeleri asidik çözeltilerle duvar ya da cam gibi yüzeylerden kolayca çıkabilir. Ancak lekelerin kolay çıkarılabilmesi boyanın ne kadar kurumuş olup olmadığıyla doğru orantılıdır. Bu nedenle sprey boya lekelerine mümkün olduğunca hızlı müdahale etmek oldukça önemlidir.

1-)Sabunlu Su

Bu yöntem özellikle geçici sprey boya lekelerine uygun bir yöntemdir. Bir kaba dökeceğiniz bol miktarda ılık su içerisine doğal bir sabun ya da sabun tozu koyun. Duvarlarınızdaki lekeli yerleri bu karışımla silebilirsiniz. Silme işlemini pamuklu bir bez yardımıyla yapın. Lekenin az olduğu kısımdan çok olduğu kısma doğru silmeye özen gösterin.

2-)Tiner Kullanmak

Tiner, boya ve benzeri maddeleri kolaylıkla çıkarabilen organik bir kimyasaldır. Duvardaki sprey boya lekesini bir tinerli bez yardımı ile silebilirsiniz. Ancak tiner, duvar boyanızın renginin değişmesine de sebep olabileceği için tinerle lekeleri temizlerken oldukça dikkatli olmanız gerekir. Küçük hareketler yapılmalıdır ve lekenin dağılmamasına özen gösterilmelidir.

Eğer çok fazla bastırarak silerseniz, duvar boyanız zarar görecektir. Bu duruma bir önlem olarak, tineri su ile incelterek duvarı silmeyi deneyebilirsiniz ancak lekeler çıkmadığı takdirde direkt olarak tineri uygulamanız gerekir.

3-)Boya Yapmak

En son başvurulacak yöntemdir. Ancak aynı zamanda en güvenilir ve en kesin çözümdür. Duvarınızı tekrar boyarken dikkat etmeniz gereken şey, sprey boyanın alttan gözükmemesidir. Yani boyanın kusmaması gerekir.

Böyle bir durumla karşılaşmamak için öncelikle sprey boya lekelerinin olduğu bölgeye aynı renkte kapatıcı özelliğe sahip bir boyayla astar atılması gerekir. Bu astar, boyama esnasında boyanın kusması gibi bir durum oluşmasını önleyecektir. Astar attığınız duvarı tek kat boyamanız yeterli olacaktır.

4-)Kimyasal Kullanmak

Sprey boyaları çözücü nitelikte birçok farklı markanın kimyasalları vardır. Eğer sprey boya ile işlem yapmayı düşünüyorsanız, elinizde bu kimyasallardan birini de bulundurmak olası bir durumda hızlıca boya lekesini temizlemenize yardımcı olacaktır.

Etiketler:

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git