Sol Köprücük Kemiği Üzerinde Beze

Sol Köprücük Kemiği Üzerinde Beze
19 Mart 2018 tarihinde eklendi, 5.077 kez okundu.

Göğüs kemiği ve omuz bağı arasındaki bölgede yer alan uzun ve ince yapıdaki kemik, köprücük kemiği olarak isimlendirilmektedir. Bu kemik üzerinde bazı sebeplerle kimi zaman beze oluşumu meydana gelebilmektedir. Bedensel olarak gerçekleştirilen aktiviteler ya da içsel sebeplerle ortaya çıkan bu bezelerin sebepleri detaylı olarak incelenmelidir.

Sol Köprücük Kemiğinde Beze Nedenleri Nelerdir?

  • Oluşan beze yağ bezesi ise bu büyük olasılıkla beslenme düzeni ve çok yoğun yağlı besinlerin tüketiminden dolayı oluşmaktadır.
  • Egzersiz ya da spor yaparken hareketlerin bilinçsizce uygulanması ya da bir anda ters bir hareket yapılması sonucunda, beze ya da şişlik oluşması ortaya çıkabilmektedir.
  • Tüberküloz rahatsızlığı ve daha başka kronik rahatsızlıkların bulunduğu kişilerde vücudun çeşitli bölgelerinde farklı boyutlarda beze oluşumları ortaya çıkabilir.
  • Çok uzun süre devam edilmesi gereken antibiyotik türündeki ilaçlarda yan etkilerden bir tanesi de beze oluşumu olabilmektedir. Hangi durumlarda ilaçların kullanılmaması gerektiği gibi konularda mutlaka doktordan bilgi edinilmeli ya da ilaç kutusunda yer alan prospektüs detaylı olarak incelenmelidir.
  • Köprücük kemiği üzerinde beze meydana gelmesi, lenfoma rahatsızlığı ile ilgili bir durum da olabilir. Bu nedenle bezenin lenfoma ile ilgisi olup olmadığı konusunda detaylı araştırma ve bilgi için mutlaka doktora gidilmelidir. Lenfoma rahatsızlığında köprücük kemiğinde beze oluşumuna ek olarak nefes alamama, karın bölgesinde şişkinlik gibi belirtiler de görülmektedir.
  • Kanser türü hayati risk taşıyan rahatsızlıklarda beze oluşumu, farklı bölgelerde kanserin türüne göre ortaya çıkabilir.

Sol Köprücük Kemiğinde Beze Tedavi Süreci

Vücudun her bölgesindeki beze oluşumları, farklı sebeplere bağlı olarak gelişme ve büyüme gösterebilir. Ancak yağ bezeleri, diğer bezelerle kıyaslandığında zararlı değildir ve daha esnek ve daha yumuşak bir yapıya sahiptir. Aynı zamanda ağrı oluşumuna neden olmayan yağ bezeleri, kişiyi estetik açı dışında hiçbir açıdan rahatsız etmeyecektir.

Sol köprücük kemiğinde veya daha başka bölgelerde ortaya çıkan beze, zamanla ağrı yapmaya başlamışsa ya da daha farklı sorunlara yol açıyor ise bu tehlikeli bir durumun habercisi olabilir. Bu durumda hastanın üç haftalık bir süre boyunca gözlem altında kalması, bezenin oluşum nedeninin tespit edilmesi bakımından önemlidir.

Bezeye uygulanan tedavi yöntemleri, bezenin küçülmesini sağlamazsa, durum sanılandan çok daha ciddi olabilir. Bu yüzden bu konuyla ilgili çeşitli tetkikler (akciğer filmi çekilmesi, böbreklerin fonksiyonlarına ilişkin gösterge testi, kan değerlerinin ortaya konması için kan testi vs.) yapılmalıdır. Bu tetkikler en kısa sürede tamamlanmaya çalışılmalıdır. Aksi halde tedavi için geç kalınabilir ve beze oluşumu kanser türü bir rahatsızlıktan kaynaklanıyor ise kişinin hayatına mal olabilir.

Etiketler:

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git