Bilgi Yeriniz

Sırtımda Morluklar Var Sebebi Ne Olabilir?

07.06.2018
4.321
Sırtımda Morluklar Var Sebebi Ne Olabilir?

Sırtta oluşan morluklar çeşitli nedenlerle meydana gelebilmektedir. Bazı kişilerde morarmanın yanı sıra kaşıntı da ortaya çıkabilmektedir. Ancak doğrudan yalnızca morarma durumu kaşıntı ile ilgisi olmayan ciddi sorunlar dolayısıyla ortaya çıkmış olabilir. Morlukların uzun süre geçmemesi, ciddi bir sağlık sorununun habercisi olabilir, bu nedenle mutlaka morluklar oluştuğunda muayene olunması gerektiği bilinmelidir.

Sırtta Morluk Nedenleri Nelerdir?

  • Sırt bölgesinde oluşan morluklar bu bölgeye alınan bir darbe, bir yerden zemine sert bir biçimde düşme ya da trafik kazası gibi ciddi fiziksel darbeler neticesinde oluşabilmektedir. Bu tür morarmalarda genellikle morluklarla eş zamanlı olarak sırt ağrısı da söz konusudur. İyileşme süreci sonunda ağrı ve morluklar yavaş yavaş ortadan kaybolur.
  • Kişinin kullandığı bazı ilaçların yan etkisi olarak da sırtta morluklar meydana gelebilmektedir. Özellikle de kan ve cilt derisi incelten ilaçların çok uzun bir süre boyunca kullanılması sonucunda vücudun birçok yerinde morarmalar görülebilmektedir.
  • Deri altında yer alan kılcal damarlarda oluşan çatlaklar, morluklara yol açabilmektedir. Kılcal damarlarda çatlama genellikle yaşın ilerlemesine bağlı olarak bir sağlık sorunu olarak ortaya çıkabildiği gibi hormonsal değişiklikler sonucunda da gözlemlenebilmektedir.
  • Kılcal damarlarda ve dokularda güçlenmeyi sağlayan C vitamininin vücutta eksik olması ya da eksilmesi halinde, sırtta morarma sorunu ortaya çıkabilmektedir. Bu durum ise genellikle kişinin sağlıksız besinler ve dengesiz bir beslenme düzenine sahip olmasından ileri gelmektedir.
  • Tiroid bezinin gerektiği gibi çalışmaması, karaciğer ile ilgili sorunlar, çeşitli iç hastalıklarının bir sonucu olarak da sırt bölgesinde morarma ortaya çıkabilir.

Sırtta Morluk Tedavisi

Hasta sırtta morluk şikayeti ile doktora gittiğinde, ilk olarak bir sorun olup olmadığının anlaşılabilmesi için mutlaka tahlil ve tetkiklerin yapılması gerekmektedir. Morarma alerji kaynaklı da oluşmuş olabilir, bu durumda alerjen maddenin tespit edilmesi ve bundan kaçınılması sorunu çözecektir. Gereken taktikler yapıldıktan sonra, gerekli tedaviye derhal başlanmalıdır. Travma etkenleri nedeniyle oluşan morluklarda genellikle ağrı kesici ilaçlar verilmektedir. Bunun yanında, tiroid bezi ya da karaciğer sorunlarından kaynaklanan morluklar için ciddi bir tedavi süreci ve özel bir beslenme diyeti gerekebilmektedir.

İlaç kullanımı sonucunda ortaya çıkan sırt morlukları için mutlaka ilacın doktor tarafından muadili ile değiştirilmesi ya da ilaç dozunun azaltılması gerekmektedir, buna doktor gereken tahlilleri yaptıktan ve morlukları muayene ettikten sonra karar verir, kişi rastgele bir değişiklik yapmamalı, durumla ilgili yalnızca doktora bilgi vermekle yetinmelidir. Bunlar ek olarak duruma göre uzman tarafından önerilirse, vitamin takviyesi de alınması gerekebilir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.