Sıkışmış Şişe Kapağı Nasıl Açılır?

Sıkışmış Şişe Kapağı Nasıl Açılır?
14 Mayıs 2018 tarihinde eklendi, 2.647 kez okundu.

Sıkışmış Cam, Plastik Ve Metal Şişe Kapakları Açma Yöntemleri

Kavanoz, şişe gibi ürünlerin kapakları hava almasın, içindeki bozulmasın diye bazen o kadar sıkıştırılmış olur ki elimiz acıyana kadar zorlamamıza rağmen yine de açamayız. Yanımızda biri var ise genelde o açabilmiş olur ya da biz elimiz kendine gelinceye kadar bekleyip tekrar deneriz. Gülünç gelebilir ama bazı insanların sıkışmış kapaklara karşı, açamadığında elindeki cam ise kırmak kadar ileriye gidebiliyor. Böyle durumlar için “kırmadan” sıkışmış kapakları açabilmeniz için bazı yöntemlerden aşağıda detaylıca bahsetmekteyiz.

Cam ve Metal Şişe Kapakları Nasıl Açılır?

  • Defalarca denediğiniz halde açamadığınız bir kapak var ve artık eliniz terlemiş ya da acıyor. Böyle durumlarda kapağa biraz daha yapışabilecek bir eşyanız ile tekrar deneyebilirsiniz. Buna en elverişli eşya ise plastik eldivenler. Elastik yapısından dolayı kavrayabilmenizi rahatlatıyor ve yapısından dolayı yapışma özelliği olduğundan kapakları kolay olarak açmanızı sağlayacaktır.
  • Kapağı dışarıdan zorlayarak da açabilirsiniz. Bir yağ bıçağı ya da kaşık yardımı ile özellikle kavanoz kapaklarını zorladığınızda gevşemesini sağlamış olursunuz. Böylelikle sonraki açma denemenizde kolaylıkla açıldığını göreceksiniz.
  • Şişelerin açılmamasının en büyük nedeni içindeki havadır. Burada sıcak su kullanmanızı denemeyi tavsiye edeceğiz. Bir kabın içerisine sıcak suyu doldurun ve elinizdeki şişeyi ters bir şekilde, yani kapak kısmı suyun içine girecek şekilde bir süre tutun. Sıcak, kapağın genleşmesini sağlayacağından sudan çıkardıktan sonra da kolaylıkla açabilmenize olanak sağlamaktadır.
  • Büyüklerimizin yaptığı bir diğer işlem ise yine sıcaklıkla ilgilidir. Eğer şişeniz plastik ise bu yöntemi kullanmanızı tavsiye etmeyiz. Fakat cam ise elinizin yanmamasına dikkat ederek ocağın sıcaklığına doğru kapağı tutun. Bu sıcaklıkta genleşmesine sebep olacağından ara ara açmayı deneyebilirsiniz.

Plastik Şişe Kapakları Nasıl Açılır?

Plastik şişelerin kapakları sıkıştığı zaman açması cam ve metale göre daha zordur. Plastik olmasından dolayı çabucak yapısı bozulabilir ve sizi daha sinirli duruma sokabilir. Fakat bununda basit ama dikkatli olunması gereken yöntemleri mevcuttur. Kısaca size bunlardan da bahsetmek isteriz.

  • Öncelikle yine üstte yazdığım gibi plastik eldiven deneyebilirsiniz. Kavramanız kolaylaşacağından ve elinizdeki plastik olduğundan daha kolay bir şekilde çözüme ulaşabilirsiniz.
  • Genelde önerilmemektedir ama biz yine ateşi de önereceğiz. Eğer elinizin altında bir çakmak var ise çok uzun süre tutmamak kaydı ile çakmak ateşini kapağın çevresinde gezdirebilirsiniz. Bunu bir süre tekrarladıktan sonra kapak açılacaktır.

Özellikle su şişelerinde dişinizi kullanarak açabileceğinizi düşünebilirsiniz. Fakat yanlış bir hareket ile bu diş kaybınıza kadar sebep olabilmektedir. O yüzden denemeyiniz.

Etiketler:

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git