Bilgi Yeriniz

Sevgiliyle Barışmak İçin Ne Yapılabilir?

16.07.2018
2.389
Sevgiliyle Barışmak İçin Ne Yapılabilir?

Sevgilinizle kavga etmeniz oldukça normal bir durumdur. Her zaman başınıza gelebilir. Önemli olan şey bununla nasıl başa çıktığınızdır. İlişkilerle ilgili konularda olgun bir duruş sergilemek oldukça önemlidir. Sevgilinizle açık bir şekilde iletişim kurduğunuzdan ve etkili bir dinleyici olduğunuzdan emin olmalısınız. Bir kavganın ardından sevgilinize bunu atlatmaya hazır olduğunuzun ve gerekirse bazı değişiklikler yapmaya istekli olduğunuzu gösterebilmelisiniz.

Çoğumuzun başına sık sık gelen bu kavgalardan sonra yine de bazen ne yapacağımızı bilemiyoruz. Aslında teorik olarak her şey aklımızda bulunuyor fakat bunu eyleme geçirmek istediğimizde pek beceremeyebiliyoruz. Hatta bazen durumun daha da kötüleştiği olabiliyor. Fakat hiçbir şey yapmadan durmak da durumu çözmeyecektir. Bu yüzden kavgalardan sonra ne yapacağınızdan emin olabilmeniz için size birkaç tüyo hazırladık. Aşağıda hepsini okuyarak ilişkinizin tadını tuzunu yeniden almaya başlayabilirsiniz.

Sevgiliyle Barışmak İçin Ne Yapılabilir?

1-)Barışmak İçin Üzerinize Düşeni Yapın

Evet, ilk söylendiğinde garip gelebilir. “Üzerime düşen de nedir?” diyebilirsiniz. Burada üzerinize düşenden kastettiğimiz birden fazla durum vardır. İlk olarak kavgaya bir son vermeniz gerekmektedir. Kin tutmanın ve sinirlenmenin çok kolay olduğunu biliyoruz fakat barışabilmek için öncelikle kavganın sona erdiğinden emin olmanız gerekmektedir. Gerekirse haklı olduğunuzu düşündüğünüz konularda geri adım atmadan alttan almalısınız. Böylece iyileşme sürecini başlatmış olursunuz.

Ardından kavgada bir rolünüz olduğunu kabul etmelisiniz. Her şey karşı tarafın suçu olamaz bu yüzden kavgayı körüklediğiniz anlar için özür dilemekte fayda vardır. Örneğin partnerinizi kavganız sırasında dinlememiş olabilirsiniz. Bu yüzden ona “Seni dinlemeden önyargıyla yaklaştığım için özür dilerim. Artık dinlemeye hazırım. Lütfen bana her şeyi anlat” diyerek barış ortamının filizlerini atabilirsiniz.

Bunları söyledikten ve karşılıklı anlaşarak yaptığınız bir tartışmadan sonra sorunların çoğunu çözümlemiş olacaksınız. Sizi kıran şeyler olabilir fakat bunlar için kin tutmamanız sizin için ve ilişkiniz için çok önemlidir. Çünkü ilişkinizi intikam fikirleriyle anmak hiçbir şekilde olumlu bir yaklaşım değildir ve yalnızca durumu daha da kötüye götürür.

2-)İlişkiyi Onarmaya Başlayın

İlişkiniz kavgadan sonra barışmış olsanız bile hala kırılgan bir durumda olacaktır. Bu yüzden tüm olumsuzlukların geçip gittiğinden emin olmanız önemlidir. Eğer partneriniz size bu kavganızdan sonra yapıcı eleştiriler yöneltiyorsa bu kendisinin de bu durumun geçmesi için elinden geleni yapmaya hazır olduğunun bir işaretidir.

Bu tarz yapıcı eleştiriler aldığınızda kırılmak veya darılmak yerine bunu ilişkinizi daha güçlü kılmak için kullanın. Örneğin partneriniz başka bir şekilde giyinmenizin vücudunuza daha çok yakışacağını belirtiyorsa, bunu bir hakaret olarak algılamamalısınız. Bunun yerine onunla ihtimalleri tartışıp ortak bir paydaya varabilirsiniz.

Fakat unutmayın ki partnerinizi dinlemek ve isteklerini yanıtlamaya çalışmak size kendinizi kötü hissettirmemeli. Bu sadece istediğiniz için yapmalısınız. Kendinizi değiştirmeniz hiçbir şeyi çözmeyecektir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.