Set Üstü Ocak Nasıl Temizlenir?

Set Üstü Ocak Nasıl Temizlenir?
28 Mayıs 2018 tarihinde eklendi, 997 kez okundu.

Mutfağın temizliği sırasında en fazla zaman alan eylem olan set üstü ocak temizliği, aynı zamanda çaba da gerektirmektedir. Ocağa dökülen yemek artıkları ısının da etkisi ile çok daha kalıcı bir hale gelir ve bu artıkların temizlenmesi güç ve emek gerektirir.

Set üstü ocaklarda bu durumun ortaya çıkmaması için temizlik işleminin düzenli bir biçimde yapılması tavsiye edilmektedir. Her akşam son bulaşık yıkanması sırasında ocağın da silinmesi halinde, lekeler ve yağ kalıntıları çok kalıcı bir hale gelmeden temizlenebilecektir.

Set Üstü Ocak Temizleme Yöntemleri Nelerdir?

Set üstü ocakların temizlenmesinde kullanılabilecek olan alternatif yöntemlere aşağıda yer verilmiştir.

1-)Ocak Ilıkken Silinmeli

Sıcaklık, bilindiği gibi lekelerin ve yağların çözünmesinde büyük öneme sahiptir. Ancak ocak henüz kapatılmışken silmeye girişmek, ciltte yanıklara yol açabilmektedir. Bu nedenle ocağın tam anlamıyla sıcakken değil, soğumaya yüz tutmuşken silinmesi önerilir.

Buna ek olarak, ocakta oluşan bir lekenin henüz kurumadan en azından kaba bulaşığının alınması da ocağın silinme aşamasında büyük kolaylık sağlayacaktır.

2-)Yağ Çözücü

Set üstü ocaklarda oluşan kurumuş yemek artıkları ve yağ lekelerinin temizlenmesinde etkili olan yöntemlerden bir tanesi de yağ çözücü kullanmaktır. Ancak bunun kullanımı sırasında son derece dikkatli olmak gerekir. Ciltle temas etmesi halinde anında yara açılmasına neden olan yağ çözücüleri muhakkak eldiven takıldıktan sonra kullanılmalıdır. Yağ sökücünün nasıl kullanılması gerektiği şöyle ifade edilebilir:

  • İlk olarak bulaşık süngeri ile ocaktaki lekelerin kabası alınır ve kurumuş lekeler var ise bunların yumuşaması sağlanır.
  • Daha sonra yağ sökücü ocaktaki lekelerin üzerine dökülür ve bir süre beklenir. Daha sonra ocağın çizilmesine yol açmayacak bir fırça ya da bulaşık süngerinin sert tarafı ile ocağın üstü ovalanarak silinir.
  • Bulaşık teli gibi sert ürünlerin ocakta kullanılmaması önerilir, aksi halde ocağın beyaz bölümünde çizikler oluşabilir ve zamanla bu çizikler siyahlaşarak kötü bir görüntü oluşmasına neden olabilir.
  • Yağ sökücü ile silinen ocak nemli bir bezle durulanmalı ve daha sonra da mikro fiber bir bez kullanılarak kurulanmalıdır.

3-)Durulamayı Atlamayın

Krem temizleyiciler ya da yağ sökücü gibi ürünler ile yapılan ocak temizliği sonrasında önemsenmeyen ya da unutulan bir detay olarak durulama aşaması kesinlikle ihmal edilmemelidir. Kimyasal ürünlerin kalıntılarının yemek yapılan ocaklardan mutlaka arındırılması gerektiği unutulmamalıdır.

Arındırma işlemi için nemli bir bez kullanılabilir, ocağın gözleri ve demirleri ise musluğun altında bol su ile yıkanıp kurulanabilir. Kimyasal ürünlerin arındırılmaması sonucunda ocak demirlerinde kalıcı lekelerin oluşması kaçınılmazdır.

Etiketler:

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git