Sert Kurabiye Nasıl Yumuşatılır?

Sert Kurabiye Nasıl Yumuşatılır?
21 Mayıs 2018 tarihinde eklendi, 3.866 kez okundu.

Türk mutfağının tatlıları arasında olmazsa olmazlar hiç şüphesiz kurabiyelerdir. Çocuklar tarafından da yetişkinler, yaşlılar tarafından da keyifle tüketilirler. Kimi zaman çocuklar için birer sürpriz olurlarken, kimi zaman da aniden gelen misafir için verilecek kurtarıcı ikramlardır. Hızlıca hazırlanmaları ve kolay yapımları sebebiyle kadınlar için mutfakta hayati bir önem taşırlar.

Yapımının kolaylığı her kurabiyeyi elbette ki lezzetli yapmaz. Birileri sert, kıtır kıtır kurabiyeleri tercih ederken, diğerleri de ağızda dağılan, yumuşak kurabiyeleri sever. Kurabiyeleri kıtır kıtır hale getirmek pişirdikten sonra dışarda bekletmekle başarılabilse de, yumuşak kurabiyeler yapmanın birtakım püf noktaları vardır.

Daha önce mutfak tecrübesi olmayan, yeni tatlı yapımına ya da kurabiye yapımına başlamış kimseler için mutfaktaki sonuç bazen hüsran olabilir. Yemekler/tatlılar iyi pişmeyebilir, altları yanmış olabilir. Ya da birkaç seferdir aynı tarifi yapan kişi, bu kez aynı tadı tutturamamış olabilir. Mutfakta usta olmak biraz yeteneğe, biraz el alışkanlığına bakar. Dolayısıyla üzülmeyin, bir daha deneyin. Aşçılar ve ev hanımları da yarattıkları lezzetlere sihir katmıyor, yemekleri tecrübe barındırıyor.

Sert Kurabiyeyi Yumuşatma Yöntemleri Nelerdir?

Bir kurabiyeyi iyi pişirmek ve yumuşak bir kıvamda yapabilmek için belirli püf noktalar olduğunu söyledik. Bunlar:

  • Kurabiyeler de kek gibi önceden ısıtılmış fırında pişirilmelidir.
  • Her fırının pişirme süresi değişkenlik gösterir. Bu yüzden kurabiyenin pişip pişmediğini anlamak için fırını açıp, kurabiyenin altını kontrol etmeniz gerekir. Eğer altı kızarmışsa, rengi değişmişse o kurabiye pişmiştir. Yine de, ortalama bir süre verecek olursak, ısınmış bir fırına koyulan bir tepsi kurabiye 15-30 dakika aralığında pişecektir. Tariflerde belirtilen sıcaklığa göre fırını ısıtmanız önemli fakat aynı derecede pişme süresi herkeste farklılık gösterebilir.
  • Kurabiyelerinizin yumuşak olabilmesi için malzemelerinizi karıştırırken ekleyeceğiniz tereyağı kesinlikle erimiş ya da oda sıcaklığında olmalıdır. Aksi takdirde sadece yumuşaklığı/sertliği değil, kurabiyelerin tadı da değişkenlik gösterecektir. Tereyağını soğuk halde katarsak, hamurun karıştırılmasını dahi zorlaştırırız.
  • Pişirme süresine dikkat edilmesinin diğer bir sebebi de, kurabiyelerin fazla pişmemesidir. Fazla piştiklerinde oldukça sert olacaklardır.
  • Yapım aşamasında tereyağ yerine sıvı yağ kullanılırsa, kurabiyeniz daha yumuşak olur. Fakat kurabiyelerin çok da yumuşak olması tercih edilmez. Bu yüzden iki yağdan da biraz kullanabilirsiniz.
  • Kurabiyelerin ağızda dağılacak yumuşaklıkta olması için malzemeleri eksiksiz ve fazlasız koymanız gerekir. Fazla malzeme kullanırsanız, hamurun yapısı bozulacaktır ve pişerken dağılacaktır.

Pişirme süresi ve tereyağı sıcaklığı gibi yapım aşamasındaki önlemlere rağmen kurabiyeleriniz hala sertse, yapabileceğiniz bir iki püf nokta daha var:

  • 1-)Elma Dilimleri: Yumuşatmak istediğiniz kurabiyelerin miktarı ile orantılı bir büyüklükte elmayı dilimleyin. Kurabiyelerin üzerine yerleştirin. Elma dilimleri kurabiyelerinize nem verecektir.
  • 2-)Sofra Bezi: Bunun için iki farklı zamanlamanız var. Öncelikle fırından çıkardığınız an size sert gelen kurabiyelerinizi yumuşatmak için fırından çıktıkları anda tepsinin üzerini bir sofra beziyle örtüp bekleyin. Kurabiyelerin sıcağı bezi nemlendirecek ve o şekilde kapalı kalmaları da yumuşamalarına sebep olacaktır.

Diğer zamanlama ise kurabiyeleriniz fırından çıktıktan ve soğuduktan sonraki herhangi bir zamandır. Aynı şekilde, sofra bezi örtün ve o şekilde bırakın. Daha sonra yumuşama göreceksiniz.

Etiketler:

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git