Sararan Fayanslar Nasıl Temizlenir?

Sararan Fayanslar Nasıl Temizlenir?
27 Nisan 2018 tarihinde eklendi, 3.201 kez okundu.

Evlerimizin birçok bölümünde yer alan fayanslar, sık aralıklarla temizlenmesi gereken bölümlerdir. Özellikle mutfakta ve banyoda temizliğine çok daha fazla özen gösterilmesi gerekir. Renginde sararma meydana gelen fayansların temizliği için birkaç püf nokta bulunmaktadır. Ancak bunun için fayansların düzenli olarak temizlenmesi çok önemlidir. Aylar boyunca bez değmemiş olan fayanslardaki sararma, elbetteki kat be kat uğraştırıcı olacaktır.

Kimyasal Ürünlerle Temizlik

Özellikle mutfak fayansları temizlenirken, deterjan türü malzemeler ilk akla gelen yöntemdir. Bir kova suyun içine eklenecek olan bir miktar bulaşık deterjanı hem sararmaların giderilmesinde hem de fayanslar üzerinde oluşan yağ lekelerinin temizlenmesinde etkili bir yöntemdir. Aynı şekilde yağ sökücü ve benzeri ürünler de sıklıkla tercih edilmektedir. Fayanslara özel olarak üretilen deterjanlar, bu işlem esnasında işleri büyük ölçüde kolaylaştırmaktadır.

Banyo ve mutfaklarda yer alan fayansların temizlendikten sonra parlak ve net bir görüntüye sahip olması için deterjan ile temizlendikten sonra iyice durulanmaları da gerekir. Ayrıca fayanslarda parlamayı sağlayan özel temizlik ürünleri de piyasada satışa sunulmaktadır.

Doğal Temizlik Yöntemleri

Kimyasal yöntemleri tercih etmeyen kişiler için fayans temizliğinde birtakım doğal yöntemler kullandıkları bilinmektedir. Bunun için uygun miktarlarda malzeme kullanılması, temizliğin kısa sürede tamamlanması bakımından oldukça önemlidir. İşte bu yöntemler:

  • Mutfakta ve temizlikte sıklıkla kullanımına yer verilen sirke, fayans temizliği için de ideal bir malzemedir. Üstelik sirke ile temizledikten sonra fayanslar pırıl pırıl parlayacaktır. Temizleme işlemi için kullanılacak olan sirke türü beyaz sirkedir. Bir kabın içine sıcak ya da ılık su konur ve ardından bu su bardağı beyaz sirke de bu kaba eklenir. Bu karışım spreyli bir şişe ile doğrudan fayanslara püskürtülerek de kullanılabilmektedir. Beyaz sirkeyi sürdüğünüz fayansları durulamadan önce 5 dakika sirkeli halde bekletirseniz alacağınız sonuç çok daha tatmin edici olacaktır.
  • Kullanılabilecek bir başka yöntem ise toz karbonattır. Özellikle lekeli ve sararmış olan fayansların temizliği için bulaşık süngeri üzerine bir miktar toz karbonat dökülür ve fayanslar iyice ovalanır. Daha sonra nemli bir bezle fayanslar durulanır. Ortaya çıkan görüntü hem temiz hem de parlak olacaktır.
  • Yine toz karbonat bir kaba dökülerek üzerine bir miktar da limon suyu eklenerek, doğal bir temizleyici ve beyazlatıcı da elde edilebilir. Bu karışımla fayansları ovmak ve ardından durulanmış bir bezle silmek yeterli olacaktır.
  • Fayans temizliğinde Arap sabunu da rahatlıkla kullanılabilen bir malzemedir. Arap sabunu doğrudan bez üzerine sürülerek ya da sulandırılmış şekilde fayanslar üzerine uygulanabilir.

Etiketler:

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git