Sararan Biberon Nasıl Temizlenir?

Sararan Biberon Nasıl Temizlenir?
27 Temmuz 2018 tarihinde eklendi, 1.631 kez okundu.

Bebeklerin kullandığı her eşyaya bilhassa dikkat etmek gerektiğini biliyoruz. Çok sık karşılaşılan durumlardan biri olan sararmış biberonlar içinde yine oldukça dikkatli bir temizlik yapmak gerekmektedir.

Biberonlar, sürekli bebeklerin kullandığı bir ürün olduğundan dolayı özellikle annelerin temizliğinde titiz davranmaları oldukça önemli bir detaydır. Biberon ve emziklerin çok sık kullanılmasından dolayı da bakteri oluşumu oldukça fazladır. Bu bakteri oluşumunu en aza indirgemek için titiz bir temizlikten de önce cam biberon tercih etmek daha faydalı olacaktır.

Sararmış Biberonlar Nasıl Temizlenmelidir?

Sararmış biberonları temizlerken, kullandığınız temizleyici ürünleri de dikkatli seçmeniz gerektiğini unutmamalısınız. Özellikle kimyasal ürünler kullanmaktan kesinlikle kaçınmalısınız. Biberon temizliğinde yazacağımız adımları dikkatli bir şekilde uygulamanız halinde, olumlu sonuçlar elde edebilirsiniz.

 • Öncelikle temiz bir tencerede su kaynatmalısınız.
 • Suyun iyice kaynadığından emin olduktan sonra, biberon, emzik gibi bebeğin direkt olarak ağzına aldığı gereçleri tencere içine koyup yaklaşık olarak 5 – 6 dakika kadar bekletin.
 • Yine sermiş olduğunuz temiz bir havlunun üzerine, dikkatli bir şekilde tencerenin içinde almış olduğunuz gereçleri havlunun üzerine yerleştirip kurumaya bırakabilirsiniz.

Bu uygulamaya ek olarak uygulayabileceğiniz bir de karbonat yöntemi bulunmaktadır. Karbonat için doğal temizleyici olmasından dolayı evlerin neredeyse vazgeçilmez bir ürünüdür diyebiliriz. Yine bebek eşyaları temizliğinde de gönül rahatlığı ile kullanabilirsiniz.

 • Yine temiz bir tencere içinde su kaynatmalısınız.
 • İyice kaynamış olduğunu düşündüğünüz suyun içerisine sararan biberonu koyup 1 dakika kadar bu şekilde bekletmelisiniz.
 • Bekletmiş olduğunuz biberonun üzerine 2 yemek kaşığı kadar karbonat atın ve ocağın altını kapatıp en az 12 saat olacak şekilde bekletin.
 • Karbonatlı su da bekletmiş olduğunuz biberonu yine kaynamış bir su içinde durulamasını sağlayabilirsiniz. Böylece biberonun sararmış olan bölgelerinin temizlendiğini göreceksiniz.

Biberon Temizliğinde Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

 • Yukarıda da bahsetmiş olduğumuz gibi, bakteri oluşumunu en az seviyeye indirmek için plastik biberonlar yerine cam biberonlar tercih etmelisiniz. Ne kadar sağlıklı koşullarda üretilirse üretilsin, plastik ürünler kanserojen maddeler bulundurduğu için sağlık açısından da oldukça zararlıdır.
 • Biberonların temizliğini her zaman kaynar su ile gerçekleştirin ve kirli bir şekilde uzun süre bekletmeyin. Aynı zamanda biberon temizliğinde bulaşık makinesi kullanmamalısınız.
 • Biberon temizliğinde ve yine aynı şekilde bebek kıyafetlerinin temizliğinde bile kimyasal deterjanlar kullanmamalısınız.
 • Biberonlar, bebeklerin gelişim sürecine göre de değişmelidir. Bir biberonu kesinlikle 3 – 4 yıl kadar bir süre kullanmamalısınız. Eğer plastik biberon kullanıyorsanız, bilhassa 3 ayda bir değiştirmelisiniz.

Etiketler:

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git