Saç Boyası Elden ve Tırnaktan Nasıl Çıkar?

Saç Boyası Elden ve Tırnaktan Nasıl Çıkar?
8 Mayıs 2018 tarihinde eklendi, 4.132 kez okundu.

Saç renginin değiştirilmesi için kullanılan saç boyası, uygulama esnasında ellere ve tırnaklara bulaşabilir. Bu durum da kalıcı lekelerin oluşmasına yol açar. Bu durumun ortaya çıkmaması için saç boyayacak olan kişinin eldiven kullanması çok önemli bir ayrıntıdır. Ancak eldiven kullanımının unutulması, eldivenin yırtılması gibi durumlarda elde oluşan saç boyasın bazı yöntemler kullanılarak çıkarılabilmektedir. Burada önemli olan lekelerin çıkarılması sırasında cilde zarar vermeyecek ürünlerin tercih edilmelidir.

Saç Boyası Elden ve Tırnaktan Nasıl Çıkar?

1-)Diş Macunu

Elde ve tırnaklarda yer etmiş olan saç boyası lekelerinin temizlenmesinde diş macunu kullanılabilir. İçerisindeki malzemelerden dolayı temizleme ve beyazlatma özellikleri sağlayan diş macunu, gözlük camı temizleme veya ayakkabı beyazlatma gibi işlemlerde de sıklıkla tercih edilmektedir. Boyanın ele bulaştıktan sonraki süreç, bu yöntemin işe yaraması bakımından oldukça önemlidir. Olabildiğince çabuk müdahale, daha kesin sonuç verecektir.

İlk olarak eller bol su ve sabunla yıkanmalı ve daha sonra boyalı bölgelere diş macunu uygulanmalıdır. Diş macununun cilt ile teması alerjik reaksiyona yol açabileceği için önce küçük bir bölgede denenmesi tavsiye edilmektedir.

2-)Kabartma Tozu – Limon Suyu

Ele ve tırnaklara bulaşan ve deriye işleyen saç boyasının temizlenmesi için kabartma tozu ve limon suyu karışımından da yararlanılabilir. Ancak alerjen etki yaratabilir. Her iki malzeme de kuvvetli içeriğe sahip olduğu için cildi tahriş etme olasılığı dikkate alınmalıdır. uygulama işe şu şekilde yapılmaktadır:

  • İlk olarak bir kap hazırlanır. Bu kabın içine bir bardak limon suyu dökülür.
  • Daha sonra bir çorba kaşığı karbonat limon suyuna eklenir.
  • Karıştırılarak karışımın homojen bir yapıya kavuşması sağlanır.
  • Boya parmaklarda ise parmaklar kabın içinde 10 dakika kadar bekletilebilir.
  • Aynı şekilde bu karışımla eller yıkanabilir.

3-)Bebek Yağı – Zeytinyağı

Cilt tipi hassas ve alerjenlere karşı duyarlılığı olan kişiler, bu yöntemi rahatlıkla kullanabilir. Saç boyası bulunan bölgelere, bir pamuğa dökülen zeytinyağı uygulanabilir. Cilt için herhangi bir zararı bulunmayan bebek poposuna sürüklen bebek yağı da ellere sürülerek ovalanabilir. Saç boyası kalıntıları yağ uygulaması ile ortadan kalkacaktır. Yağ uyguladıktan sonra bölgenin ılık su ile durulanması gerektiği de unutulmamalıdır.

4-)Saç Spreyi – Sirke Karışımı

Çok fazla bilinmeyen bir yöntem olsa da, sirke ve saç spreyi karıştırılıp boyalı bölgeye uygulanarak boya kalıntılarının çabucak çıkması sağlanabilir. Bunun için bir pamuk üzerine bir miktar saç spreyi sıkılır ve üzerine de az miktarda sirke dökülür. Daha sonra pamuk boyalı bölgeye sürülür. Ciltte tahrişe yol açabileceği için ilk önce küçük bir yerde denenmesi gerekmektedir. Bu yöntemden sonra ellerin ılık su ile durulanması gerekecektir.

Etiketler:

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git