Bilgi Yeriniz

Sabahları Ciğerlerimin Ağrısıyla Uyanıyorum

10.04.2018
6.668
Sabahları Ciğerlerimin Ağrısıyla Uyanıyorum

Sabah saatlerinde akciğerlerde hissedilen ağrı, akciğerler ile ilgili bir sorunun belirtisi olabilir. Akciğer sorunları hayati risk taşımaya meyilli rahatsızlıklardır ve bu nedenle de sebepleri derhal tespit edilmelidir.

Akciğer Ağrısı Nedenleri Nelerdir?

  • Mevsim geçişlerinde ya da dış faktörlerden dolayı vücuda giren enfeksiyon ve bakteriler, sabahları ciğerlerde ağrı hissine yol açabilir. Bu gibi durumlarda, genel olarak hırıltılı nefes alıp verme ve kuru öksürük de görülmektedir. Bakterilerden kaynaklanan akciğer hastalıkları, tüberküloz ve pnömoni gibi hastalıklar nedeniyle de oluşabilmektedir.
  • Uzun yıllar boyunca sigara kullanmayı sürdüren kişilerde, akciğerlerde hasar ve tahribat oluşumu gözlenir. Bu da sabahları kişi ilk uyandığında ciğer ağrısı olarak ortaya çıkabilmektedir. Yine sigara kullanımına bağlı olarak ortaya çıkan obstruktif hastalığı, patolojik tıkanıklıklardan kaynaklanan KOAH hastalığı da ciğer ağrısının temel nedenleri arasında yer almaktadır. Bu rahatsızlıklarda en yaygın görülen belirti, nefes almada ve vermede zorluk çekmedir.
  • Akciğer zarında iltihaplanma ya da tıp literatüründeki ismi ile plörezi, zarda şişme ve iltihaplanma ile ortaya çıkar. Temel nedeni akciğerlere yerleşen virüslerdir. Göğsün sağ kısmında ağrı hissi ile kendini belli eder. Bazen ağrı, midede ve sağ kolda da hissedilebilir.
  • Solunum yollarında ciddi bir tahrişe yol açan astım da tıpkı KOAH hastalığı gibi öksürük, akciğerlerde ağrı ve nefes alıp vermede güçlük çekme gibi sorunlara neden olabilir.
  • Oldukça geç fark edilen akciğer kanserinde de sabah uyanıldığında ağrı duyulması temel belirtilerdendir. Genellikle öksürük sonucunda kan gelmesi ile fark edilir ve tedavisi oldukça uzun sürer. İştah kaybı, kilo kaybetme gibi belirtilere de sahiptir ve erken teşhis edilmesi hayati risk taşıması bakımından bir hayli önemlidir.
  • Kişinin çok fazla soğuğa maruz kalması sonucunda oluşan zatürre de göğüs ağrısı oluşturan etmenler arasında yer almaktadır. Diğer belirtileri ateşin bir anda yükselmesi ve çok fazla ve şiddetli öksürüktür.
  • Bu nedenlere ek olarak akciğerlerle ilgili hastalıklar da göğüste ağrıya yol açabilir. Plevral efizyon olarak isimlendirilen akciğer rahatsızlığı, göğüs boşluğu ile akciğer zarı arasında sıvı birikmesi sorunu olarak tanımlanır ve öksürükle ağrının şiddetlenmesi belirtisi gösterir.

Akciğerlerde Ağrı Tedavisi

Öncelikli olarak sabah saatlerinde ortaya çıkan akciğer ağrısının sebebi bulunmalıdır. Ciddi riskli bir durum söz konusu değilse, tedavi süreci de nispeten kolay olmaktadır. Bu nedenle göğüs hastalıkları bölümünde muayene olunması önemlidir. Kişinin uzun süre veya çok yoğun olarak sigara kullanması akciğerlerde sorunların ortaya çıkmasına yol açmaktadır. Bu nedenle kullanım mevcut ise mutlaka buna son verilmelidir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.