Sabah Uyandığımda Ağızdan Kan Gelmesi

Sabah Uyandığımda Ağızdan Kan Gelmesi
3 Mayıs 2018 tarihinde eklendi, 2.798 kez okundu.

Çeşitli nedenlerle ağızdan kan gelebilir. Hemen telaşa kapılmamak ve buna yol açan faktörlerin tespit edilmesi çok daha önemlidir. Genellikle ağızdan sabahları kan gelmesi durumu, iç organlarda ortaya çıkan bir olumsuzluğun belirtisi olabilmektedir. Bununla birlikte geceleyin burunda bir kanama ortaya çıkmış olabilir ve bu da sabah olunca ağızdan atılmış olabilir. Çeşitli nedenlere dayanan kan gelmesi durumunun kesin nedeni doktor muayenesi ve tetkikleri sonrasında belirlenebilecektir.

Ağızdan Kan Gelmesinin Nedenleri Nelerdir?

  • Ağızdan kan gelmesi öncesinde öğürme yahut öksürme söz konusu ise kanamaya yol açan neden mide ya da yemek borusu olabilmektedir. Kanama köpüklü ise sorun akciğerlerden kaynaklanıyor demektir. Akciğerle ilgili kanamalar ciddi riskleri de beraberinde getireceği için acilen doktora gidilmesi gerekmektedir.
  • Çok fazla alkol kullanan kişilerde, siroz rahatsızlığı zamanla ortaya çıkabilmekte, bu da ağızdan kan gelmesine yol açabilmektedir.
  • Kanamada görülen kanın renk tonu, kanamanın kaynağı ile ilgili de bilgi vermektedir. Kanama rengi parlak kırmızı ise problem, solunum yollarındaki organlardan kaynaklanmaktadır. Eğer kanama rengi koyu kırmızı ya da kahverengi ise mide sorunları ya da mide kanaması söz konusu olabilir.
  • Basit bir diş ve diş eti rahatsızlığı da ağızdan kan gelmesine neden olabilmektedir. Ancak bu konuda çok dikkat edilmelidir. Diş eti kanamaları çok sık ve nedensiz yere ortaya çıkıyorsa, mutlaka bir kan testi yaptırılması gerekir. Bu durum kan kanseri belirtilerinden bir tanesidir.
  • Kanama sabahları sıklıkla meydana geliyor ise, kusmayla mı, öksürürken mi yoksa durduk yere mi ortaya çıktığı çok önemli bir detaydır. Kusma sonrasında ya da kusmayla eş zamanlı olarak kanama ortaya çıkıyorsa, problem midede ve bağırsaklardadır. Eğer öksürükle birlikte kan mevcut ise, akciğer ve soluk borusundaki bir sorun buna yol açmaktadır.
  • Ağızdan kana gelmesine yol açan daha başka nedenler de bulunmaktadır. Çeşitli tümör oluşumları, alkol tüketiminin çok fazla olması nedeniyle mide üst bölümünde yırtık meydana gelmesi, mide ve yemek borusunda oluşan varisler, gastrit ve peptik ülser gibi rahatsızlıklar da ağızdan kan gelmesine yol açabilmektedir.

Ağızdan Kan Gelmesi Tedavisi

Sabahları yoğun olarak ortaya çıkan ve bir anda gelişen ağızdan kan gelmesi durumunun ne süredir devam ettiği ve ne sıklıkla ortaya çıktığı doktorun bilmesi gereken detaylardır. Bu detaylar doktor tarafından öğrenildikten sonra hasta çok detaylı bir muayeneye alınarak tanı için tetkiklere başlanır. Son aşamada kanamaya yol açan nedenlerin tespit edilmesiyle, tedavi sürecine başlanır.

Etiketler:

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git