Rahim Ağzında Sancı, Yanma ve Ağrı

Rahim Ağzında Sancı, Yanma ve Ağrı
20 Nisan 2018 tarihinde eklendi, 1.906 kez okundu.

Rahim ağzında ortaya çıkan sancı, yanma ve ağrı, kadınlar için ciddi bir rahatsızlığın belirtisi olabilmektedir. Bu semptomların bir arada görülmesi, bir hastalık olarak görülmemelidir ancak bir belirti olarak değerlendirilmelidir. Rahim oldukça hassas yapıdaki organlardan bir tanesidir ve birbirinden farklı nedenlerle bu belirtiler görülebilmektedir. Sancı ve ağrıların şiddeti kişiden kişiye göre ya da kaynaklandığı hastalığa göre azalabilir yahut artabilir.

Rahimde Sancı, Yanma ve Ağrı Nedenleri Nelerdir?

  • Bu belirtilerin gebelik döneminde ortaya çıkması, dış gebelik belirtisi olabilir. Bu nedenle alanında uzman bir jinekolog tarafından değerlendirmeler yapılmalı, muayeneler sağlanmalıdır. Dış gebelikle ilgili bu belirtiler daha çok son aylarda kendini göstermektedir.
  • Kullanılan iç çamaşırı da rahim ağzında yanma ve sancılara yol açabilmektedir. Bunda çamaşırın kumaşı, ne kadar süredir kullanıldığı gibi faktörler önemlidir. Eğer semptomlar çok uzun sürmüyorsa, çamaşırın düzenli olarak her gün değiştirilmesi sorunu ortadan kaldıracaktır.
  • Rahim ağzında mantar oluşumu da sancı, ağrı ve yanma hisleri ile ortaya çıkmaktadır. Herkese açık tuvaletleri kullanan kişilerde yaygın olarak görülen rahim mantarı bulaşıcıdır. Bunun yanında vajina içine doğru çok şiddetli bir kaşıntı da bu semptomlara eşlik eder. Belirtileri bir hayli uzun sürer ve kasıklarda hareketle çok daha şiddetlenebilir.
  • Kişisel hijyene dikkat edilmemesi sonucu, bakteriyel enfeksiyonların oluşması nedeniyle de rahim ağzında ağrı sancı ve yanma görülebilmektedir. Bölgenin nemli olması bakterilerin daha kolay üremesine yol açar.
  • Rahim ağzında sancı, kaşıntı ve yanma durumu, cinsel hastalıklar nedeniyle de oluşabilmektedir. Bölgede hissedilen ağrı, ilk belirtilerden biridir. Bazı cinsel hastalıklar hayati risk taşıyabilmektedir.

Rahimde Sancı, Yanma ve Ağrı Tedavisi

Teşhis konulabilmesi için kişinin en kısa zamanda muayene olması şarttır.

  • Duruma yol açan faktör enfeksiyonlar ise genel olarak ilaç tedavisi ile sorun çözülebilmektedir. İlaç kullanımına ek olarak bölgenin hijyeni de mutlaka sağlanmalıdır. Fakat ilaç kullanımının kesinlikle doktor gözetiminde gerçekleşmesi gerekmektedir.
  • Dış gebelik nedeniyle rahimde ağrı, sancı ve yanma gibi şikayetler bulunmuş ise rahim içinin temizlenmesi şarttır. Bu tedavi bazı kişilerde tehlike arz edebilmektedir. Bu nedenle ne kadar erken fark edilirse o kadar iyidir.
  • Mantar nedeniyle bu semptomlar ortaya çıkıyor ise, aynı zamanda kötü kokulu bir akıntı da görülür. Mantar tedavisi yapılsa da tekrarlayabilen türde bir rahatsızlıktır bu nedenle tedavi sonrasında da bölgenin özenle temizliğinin sağlanması gerekir.
  • İç çamaşırları mutlaka yüksek derecede yıkanmalı ve mikrop – bakterilerin kırılması sağlanmalıdır. Vajina temizliği esnasında kimyasal temizleme ürünlerinin kullanılması çok sakıncalıdır, bu ürünlerden kaçınmak çok önemlidir.

Etiketler:

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git